Predsjednik Njemačke: Imali smo grešaka, narod čeka da se vlada konačno sabere
Pred drugi Uskrs uz pandemijske restrikcije i nezadovoljstvo odgovorom vlade na tu krizu, predsjednik Njemačke Frank-Valter Štajnmajer upozorava da njegova zemlja prolazi kroz „krizu povjerenja“ i traži da se narod „okupi“.
U govoru koji će biti emitovan danas, Štajnmajer je priznao da je „bilo grešaka“ s testiranjem, digitalnih rješenjima i vakcinacijom.
„Povjerenje u demokratiji oslanja se na vrlo krhko razumijevanje građana i države – ‘vi državo uradite vaš dio, ja građanim radim svoj’, rekao je Štajnmajer.
Kako je kazao, građani rade svoj dio u ovoj „istorijskoj krizi“. Dodao je da su učinili mnogo i odrekli se mnogo čega, te da se od vlade očekuje da se „sabere“.
Njemački predsjednik rekao je da je zemlja prešla od samozadovoljstva zbog nižih stopa infekcije u ranim fazama pandemije, do pretjeranog pesimizma danas.
Pozvao je građane da se „okupe“ i da ostave po strani „stalnu ljutnju“ prema drugima i vlastima.
„Istina je da nismo šampion u svijetu, ali nismo ni neuspješni“, rekao je Štajnmajer.
Njemačka, kao i EU u cjelini, kaska za SAD i Velikom Britanijom po brzini vakcinisanja zbog sporije nabavke vakcina i žalbi na preteranu birokratiju.
Ankete pokazuju pad podrške konzervativnoj stranci kancelarke Angele Merkel pred opšte izbore 26. septembra na kojima se Merkel neće kandidovati za peti mandat.
Izvor: N1
Postoji nešto iskonski pogrešno u ponašanju Njemaca u Njemačkoj. Razlog je misteriozan jer se ne odnosi na Njemce koji žive izvan Njemačke. Naprimjer Englezi koji su Angli i Saksonci imaju jako razvijen smisao za humor dok Njemci koji žive u Njemačkoj nemaju nikakav smisao za humor. Uvjek se smiju onda kada nešto nije smiješno a ne smiju se onda kada je nešto zaista smješno. Postoji nekakva mentalna blokada koja se odražava i u njihovom načinu života pa tako i u politici. Donose odluke koje nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa logikom a često su uporni u stvarima koje svi vide da nemaju perspektivu. Vlada Angele Merkel je nanjela nemjerljivu štetu Njemačkoj i Evropskoj Uniji.
Stvari u Njemačkoj su dobro išle dok su strane sile rukovodile ovom državom. Onda kada se ova država osamostalila i postala lider drugima u Evropskoj Uniji sve je pošlo nizbrdo. Pojavila se ta njihova potreba za disciplinovanjem. Stroga disciplina dovodi do čvrste konstrukcije što je dobro ali je loše što se na taj način suzbija sloboda mišljenja pa se nakon nekog vremena pojavljuju osobe na značajnim funkcijama koji nemaju sposbnost donošenja samostalnih odluka i nemaju sposobnost rešavanja problema. Svaki problem je različit sam po sebi a ovi Njemci prilaze problemima „šablonski“. Budući da su sada lider Evropske Unije, ovoj se Uniji ne piše dobro.