Zaboravljena baština: Crkva Svetog Nikole u Podima nadomak Danilovgrada čeka bolje dane!
Mještani Poda nadomak Danilovgrada odlučili su da obnove seosku crkvu posvećenu Svetom Nikoli. Taj hram, prema podacima iz danilovgradskog muzeja, podignut je krajem 16. i početkom 17. vijeka. Potom su je Turci srušli 1877. godine, a vrijedni žitelji ovoga kraja obnovili je 1889. godine, o čemu svjedoči i ploča iznad ulaza crkve. Kada je bilo mira ispod svodova crkve čula se božja služba, ali sve je to poremetio Drugi svjetski rat.
Na Aranđelovdan 1943. godine NJemci su iz pravca Danilovgrada gađali partizanske položaje u Podima i Krivoj ploči, a nekoliko granata pogodilo je crkvu. Ostaci granata i danas se mogu naći u okolini crkve i obližnjim imanjima, a mještani su nam pokazali djelove eksplozivnih naprava koje godinama otkopavaju prilikom obrade imanja. Od njemačkih granata iz toga doba stradala je i Crkva Svetih Vračeva u Slatini ispred koje je Sveti Petar Cetinjski 1796. godine pričestio Crnogorce uoči Martinićke bitke. Hram u Podima od 1943. godine je potpuno zapušten i skoro zaboravljen i kao brojni hramovi u Crnoj Gori platio je danak ideologiji koja nije bila blagonaklona prema religiji. Srećom, ta vremena su davno prošla pa su mještani sa seoskim parohom očistili hram i dali obećanje da će crkvu obnoviti i vratiti je narodu ovoga kraja.
U staroj Jugoslaviji i ranije ispred crkve su se održavali narodni sabori, igrala narodna kola i na prigodan način se proslavljao dan Svetog Nikole. Oko crkve je groblje i ovdje počivaju brojni preci uglednih bjelopavlićkih i ostalih bratstava Tomašević, Mišković, Jovović, Brajović, Ćupić… Bilo je u to vrijeme puno stanovnika u ovim selima, a radila je i škola u obližnjoj Slatini. Danas više nema naroda, a nema ni škole, ali sramota je da se crkva ne obnovi i označi duhovni preporod ovoga kraja. Nadamo se u Boga da će nova crkva vratiti nekoga na svoje ognjište, kako bi se zasutavilo propadanje ovoga kraja – kažu mještani Poda.
Crkvu i mještane nedavno su obišli i predstavnici Udruženja Bjelopavlića „Bijeli Pavle“. Oni su obećali da će žiteljima pomoći koliko mogu da obnove crkvu kako bi ona zasijala starim sjajem. Istina, potrebna su velika ulaganja, jer osim zidova u hramu sve treba da se obnovi.
-Sve ono što je vezano za ovaj hram ne dozvoljava nam da sjedimo skrštenih ruku. Pokušaćemo da pokrenemo savjest naših sugrađana koji su iz ovoga sela, ali i ostale, kako bismo obnovili crkvu – kaže Pero Radonjić, predstavnik Udruženja.
U crkvi se i danas nalaze ostaci starog zvona. NJegovi djelovi odneseni su u Zavičajni muzej u Danilovgradu kako bi se sačuvali i obilježili i našli svoje mjesto u duhovnoj riznici Bjelopavlića.
Izvor: SRPSKA24