Odbor direktora „Plantaža“: Kompanija pogođena koronom, neće opstati bez pomoći države

0

Kompanija “13. jul Plantaže” više je pogođena dejstvom korona virusa od turističke privrede, što potvrđuje činjenica da oko 90 odsto vina u Crnoj Gori popiju turisti, konstatovao je Odbor direktora tog preduzeća.

Zbog korona krize, kako su naveli, prošle godine prodaja u Crnoj Gori je manja 50 odsto. U apsolutnom iznosu, sa 27,2 miliona evra u 2019. godini, pala je na 15,8 miliona eura u prethodnoj.

“Manja prodaja za 11,5 miliona evra se poklapa sa dugovanjem kompanije prema dobavljačima, državi i ostalim prispjelim obavezama. Kao društveno odgovorona kompanija, prije početka  djelovanja pandemije, prijevremeno je uplaćen iznos za dug poreza i doprinosa od 3,5 miliona evra, iako je postojao ugovor o restrukturiranju kredita”, naveo je Odbor direktora.

U Plantažama ističu i da, zbog lošeg uticaja pandemije, ne mogu opstati bez pomoći države, koje, kako tvrde, do sada nije bilo u dovoljnoj mjeri,.

“Stoga, u potpunosti podržavamo namjeru Vlade da učini sve što je u njenoj moći da, u zakonskim okvirima, pomogne revitalizaciju kompanije”, kazali su u Plantažama, dodajući da su pozitivni signali u poslovanju obnavljanje saradnje sa ruskim tržištem, kao i nastojanje da se poveća plasman na ostala strateški važna tržišta.

To će, prema ocjeni Odbora, značajno ublažiti negativne efekte uticaja korona virusa na poslovanje Plantaža.

Krediti

Trenutna kreditna zaduženost kompanije iznosi 21,4 miliona evra. U kompaniji navode da je riječ o obavezama koje dospijevaju narednih osam godina, tj.do 2028. godine.

“Imajući to u vidu, ovaj podatak treba analitički posmatrati u vremenu u kojem dospijevaju kreditne obaveze. Pojedine tranše dospijevaju u narednih osam godina, za koje je potrebno platiti ukupne kamate u iznosu od 2,2 miliona evra ili manje od 300 hiljada prosječno godišnje. Uz realizaciju koja je ostvarivana prije pojave korona virusa, vraćanje kredita ne bi predstavljao problem za kompaniju. U vrijeme na koje se ova informacija odnosi nije donijeta nijedna odluka o novom zaduženju, o čemu je Odbor direktora posebno vodio računa”, kazali su u Plantažama.

Navode da su u posljednjih 12 godina realizovali 39 miliona evra investicija i podigli više od 600 hektara novih zasada.

“Samo u 2019. godini realizovano je 5.2 mliona evra investicija. Državi je, po raznim osnovama, uplaćivano oko deset miliona evra godišnje. Poslovanje ove Kompanije, koja je globalna i tržišna, a ne monopolska, tangira direktno ili indirektno 16-18.000 građana. Vrijednost aktive na dan 31.12.2019. godine iznosila je 145.252.584 evra. Smatramo da ovi pokazatelji šalju jasan signal akcionarima da, u ovoj složenoj situaciji, finansijski i na drugi način podrže kompaniju “13. Jul – Plantaže”, ocijenili su u Odboru kompanije.

Vid podrške je, kako dodaju, i korektno i objektivno medijsko izvještavanje o najpoznatijem crnogorskom brendu na koji svi jesmo i treba da budemo ponosni.

“U svom četvoromjesečnom radu, Odbor direktora je imao kontinuiranu saradnju sa sindikatom i menadžmentom u rješavanju aktuelnih problema Kompanije. U uslovima djelovanja korona virusa sve zarade su blaogvremeno isplaćivane i nijedan radnik nije ostao bez posla. Odbor direktora, u saradnji sa novim rukovodstvom Kompanije, čini sve, u okvirima svoje zakonske i statutarne nadležnosti, da sačuva i unaprijedi najvrijedniji crnogorski brend, bez obzira na sve probleme i izazove sa kojima se susrijeće”, rekli su u Plantažama.

Odluke

Bord Plantaža, koji je izabran krajem septembra prošle godine, van snage je stavio Odluku o otpisu stambenih kreditnih obaveza zaposlenih prilikom odlaska u penziju, kao i Odluku o visini sredstava za isplatu stimulative otpremnine, čime su napravljene značajne uštede u korist kompanije.

“Donijeta je Odluka o usvajanju Pravilnika o potpisivanju u Društvu i Odluka o usvajanju Pravilnika o uspostavljanju sistema za otkrivanje i postupanje po obavještenjima o sumnjama na prevare. Osim navedenih odluka, usvojen je Plan integriteta i smjernice za politiku prodaje rinfuznih proizvoda, kao i Pravilnik o korišćenju službenih vozila. Na svakoj sjednici Odbora direktora razmatrana je informacija o aktivnostima ispunjenja obaveza prema nalazu DRI i upućivan je nalog menadžmentu o kontinuiranom smanjenju troškova”, zaključili su u kompaniji.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.