Medojević ministru Spajiću: Korigujte predloge o dječjem dodatku, mnogi žive u nemaštini

7

Predsjednica Banke hrane, Marina Medojević uputila je danas otvoreno pismo ministru Spajiću.

Pismo prenosimo u cjelosti:

Poštovani gospodine ministre Spajiću,

 

Vaša izjava data javnosti iz druge polovine decembra da će dječiji dodatak biti način za smanjenje siromaštva djece je dala  nadu da će on biti ciljano određen ka svoj djeci koja žive u nemaštini.

Prag rizika od siromaštva tzv. linija siromaštva prema MONSTAT-u za jednu osobu mjesečno iznosi 175 evra.

Za domaćinstvo koje čine dvoje odraslih i dvoje djece mlađe od 15 godina linija siromaštva je 367 evra za četvoročlanu porodicu, odnosno 92 evra po članu familije.

 

Smatram da svaka četvoročlana porodica čija djeca imaju manje od osamnaest godina, da nju uzmemo kao primjer jer je najčešće prosječna crnogorska takva , koja ima primanja 367 evra i manje, treba da prima dječiji dodatak, nezavisno radi li se o jednoroditeljskim, porodicama gdje ima zaposlenih, penzionera, korisnika  socijalnih primanja ili nezaposlenih.

Ovo je granica primanja ispod  koje nije moguće zadovoljenje  minimuma preživljavanja porodice.

 

Nepoznanica  je i zašto su, do sada samo troje djece u porodici mogli  dobiti dječiji dodatak  čiji iznos je bio veoma  nizak, a još su ga mogli imati samo korisnici socijalne pomoći.

 

Više od 45.800 djece u Crnoj Gori živi ispod granice rizika od siromaštva, preživljavajući sa 2,14 evra dnevno, podaci su iz posljednjeg izvještaja UNICEF-a. Ipak dječiji dodatak prima  nešto manje od 15 000 djece, za šta ne možemo naći razumijevanje. Dakle još minimum 30.000 djece treba da prima dječiji dodatak u Crnoj Gori po UNICEF-u.

 

Vaša najava ministre,  da će sva djeca do šeste godine dobiti dječiji dodatak, a nakon toga samo  ona  koja  su ga i ranije koristila,  dakle korisnici socijale, srušila je nade i očekivanja mnogih porodica koje su se i prije, a posebno usled korona krize našla u zoni siromaštva.

 

Obzirom da smo kao država  prezaduženi i nemamo mogućnost da  kao mnoge države  Evropske Unije obezbijedimo dječiji dodatak svakom djetetu do punoljetstva i to u razumnom iznosu, što je ideal socijalne brige,  smatram da je visina prihoda porodice u kojoj djeca žive jedini pravedan kriterijum za određivanje, koja djeca treba da dobiju dječiji dodatak i u kom iznosu, za sad.

 

Sistem  socijalnog kartona  umrežio je podatke koje posjeduje Fond PIO, Poreska Uprava, Zavod za zapošljavanje Crne Gore, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo prosvjete, Katastar, kao i Centralni registar motornih vozila.

Veoma lako možemo na osnovu tih podataka kao i većom inspekcijskom kontrolom crnog tržišta i poslodavaca ( jer mnogi plaćaju minimalac a razliku daju zaposlenima  u gotovini), znati kojim porodicama treba omogućiti  i u kom iznosu dječiji dodatak, ali i ostali vidove pomoći države jer su mnogi ljudi koji žive u nemaštini,  za socijalni sistem nevidljivi.

 

Takođe je važno izvršiti kontrolu socijalnih davanja jer ima mnogo zloupotreba, fiktivnih  razvoda, prebacivanja imovine na rođake, rada na crno, a na drugoj strani mnogo onih koji nisu bili u mogućnosti dobiti socijalnu pomoć iz  čisto formalnih razloga.

Vlada Crne Gore  mora osigurati osnovne usluge , dovoljno hrane, smještaj i osnovne socijalne usluge za najugroženije.

 

Ukoliko imamo finansijske mogućnosti da svoj djeci damo dječiji dodatak, predlažem da  iznos  davanja odredimo  prema cenzusnim grupama prihoda porodice,  koje bi morali utvrditi.

Dati dječiji dodatak svima isti , onima koji imaju preko hiljadu i više hiljada evra prihoda, kao onim koji žive od par stotina evra i manje, i limitirati  ga do šeste godina, po meni nije pravi odabir principijelnog odnošenja prema problemu siromaštva djece.

 

Dječiji dodatak treba da prati razvojne potrebe djeteta i predstavlja neki vid sigurnosti djeteta a to nije, saglasićete se ni 40, a ni 60 eura. Uvažavam Vaš napor za uvećanjem postojećeg iznosa od 24 evra dječijeg dodatka, ali ne i sveobuhvatnost djece koja ga mogu koristiti i kriterijume  .

Ista stvar je i sa udžbenicima za osnovnu školu.

Iako se kaže da je  kod nas škola besplatna,  ona u realnom životu to nije. Osim knjiga i školskog pribora, djeci je u školi potrebno mnogo toga što roditelji moraju obezbijediti. Pored ostalog to je školski probor, u vrijeme korone internet, računar, užina, prevoz do škole, obuća i odjeća, da ne pominjem dodatne časove, kurseve jezika, sport.

 

Žao mi je  što mi  kao država ne možemo obezbijediti svakom  djetetu  udžbenike i sve ostalo što je potrebno za školovanje. Ali ako želimo raditi na smanjenju siromaštva djece a sredstva koja imamo su ograničena, moramo biti solidarni i usmjeriti raspoloživa sredstva ka onima koji su zaista u potrebi.

Smatram da u ovom ekonomskom trenutku moramo imati prioritete te izdvojeni novac iz budžeta  iskoristiti za pomoć svoj djecu koja žive u nemaštini,  ne samo onoj  čiji su roditelji primaoci socijalne pomoći.

Znamo da se siromaštvo obrazovanjem smanjuje te se nadam da ćete uzeti  u obzir predlog  da se djeci iz socijalno ugroženih porodica omogući sveobuhvatna  podrška za obrazovanje do sticanja prvog zvanja kao način  smanjenja ciklicnog siromaštva.

 

Gospodine ministre ,

Nadam se  da ćete Vi lično kao i Vaši saradnici u resornom ministarstvu koje vodite, razmisliti i korigivati predloge o dječijem dodatku i  besplatnim knjigama kako je najavljeno i tako omogućiti da raspoloživa sredstva bude usmjerena ka onima koji zaista žive u nemaštini.

Ne smijemo dozvoliti da danas siromašna djeca budu sjutra siromašni roditelji.

Ulaganje u rješavanje problema siromaštva a posebno siromaštva djece,  nije  trošak nego investicija.

7 Comments
  1. Tološi komentariše

    Ignoriši ministre ovu ženu Medojevičevu znam je trideset godina i samo profitira na ovoj njenoj Nvo

  2. Svizajedno komentariše

    Fantastican zahtjev, svaka cast!!!!!!

    1. LipaLipa komentariše

      … zahtjev fantastican, ,,, u tome bas vijek problem, … nijesu sporni ciljevi, … uvijek sporni nacini, … uvijek najvazniji prvi korak, … svaki naredni, dobija sinenergiju, boga, … gospodjo draga, strpite se, srpljen spasen, … daj da napravimo, prvi korak, … poslje cemo dogradjivati, … obaska, Vlada sigurno napravila procjeni mogucnosti, … tako poslje, prvo da utvrdimo pravo, … aj’ zdravo, …

  3. Duka bazuka komentariše

    Gđo. Medojević svaka vam čast !!! Tačno u metu !°

    1. Vasojevic komentariše

      A samo smo tebe cekali….

  4. Slavica komentariše

    Svaka vam je rijec na mjestu. Zaista lijepo sve izlozili i dali predloge. Sve sto ste rekli je ziva istina.
    Samo bih vas zamolila da mu date predlog za osobe koje se vec punih godinu dana na ZZZ , jer su ostali bez posla usled pandemije, kako je moguce da dobiju 100e samo?
    Gdje je tu realnost ?
    Dati isto onima sto imaju primanje svakog mjeseca i ovima sto nemaju je van svake pameti.
    Ili su isli po definiciji ko ima daj mu jos a ko nema uzmi mu i ono sto ima.
    Sa velikim razocarenjem narod komentarise kompletam paket mjera.
    Srdacan pozdrav.

  5. Boze Pravde komentariše

    Prdi mu guzica za tebe i tvog muza

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.