Administrativni odbor je na predlog predsjednika Miluna Zogovića iz DF-a uvrstio je u dnevni red i usvojio Predlog odluke o razrješenju predsjednika Državne izborne komisije, Alekse Ivanovića.
U obrazloženju predloga predsjednik Zogović je istakao:
“Zakonom o Izboru odbornika i poslanika uređuje se organizacija, sastav i nadležnost organa za sprovođenje izbora.
Organi za sprovođenje izbora su birački odbori i izborne komisije. (Čl 7 Zakona o izboru odbornika i poslanika).
Organi za sprovođenje izbora rade na osnovu zakona. (Čl 17 stav 1)
Za svoj rad organi za sprovođenje izbora odgovaraju organu koji ih je imenovao. (Čl 17 stav 2)
Predsjednika Državne izborne komisije imenuje Skupština, na predlog radnog tijela Skupštine nadležnog za izbor i imenovanja nakon prethodno sprovedenog javnog konkursa. (Čl 30 stav 2)
U skladu sa Čl 17 stav 2 da za svoj rad organi za sprovodjenje izbora odgovaraju organu koji ih je imenovao te Čl 30 stav 2 da Predsjenika Državne izborne komisije imenuje Skupština na predlog radnog tijela Skupštine nadležnog za izbor i imenovanja, nesporno proizilazi nadležnost Administrativni odbora za pokretanje postupka razrešenja.
Razlozi za predlog odluke o razrešenju.
Predsjednik i članovi DIK-a su dužni da primjenjuju Zakon o izboru odbornika i poslanika a ne da budu uzdržani ili protiv njegove primjene.
Državna izborna komisija se je odbila da, po urednom zahtjevu Skupštine, Skupštini dostavi izvještaj o popuni upražnjenog poslaničkog mjesta na šta je obavezuje Čl 32 stav 13 zakona. Nakon što je predsjenik DIK-a primio dopis o ostavci poslanika Državna izborna komisija je bila dužna da izabere onog kandidata koji je sledeći prema redosledu na poslaničkoj listi.
Odborniku, odnosno poslaniku prestaje mandat prije isteka vremena na koje je izabran : 1. Podnošenjem ostavke (Čl 101. Stav 1)
Ako odborniku odnosno poslaniku prestane mandat iz razloga utvrđenih u članu 101 ovog zakona mandat dobija novi odbornik, odnosno poslanik na način utvrđen ovim članom.
Ako na izbornoj listi sa koje je odbornik, odnosno poslanik izabran preostane isti ili veći broj kandidata od broja odbornika, odnosno poslanika kojima je prestao mandat izabraće se onaj kandidat koji je sledeći prema redosljedu na izbornoj listi. (Član 104 stav 1 i 2)
Umjesto dosledne primjene eksplicitno jasnih, navedenih normi Zakona o izboru odbornika i poslanika predsjednik i određeni članovi Državne izborne komisije su se opredijelili za otvoreno kršenje zakona i političku opstrukciju sa krajnjim ciljem prekrajanja izborne volje koju su građani iskazali na izborima 30. avgusta 2020. godine a što je i predmet krivične prijave koju je protiv ovih lica podnio 41 posalnik Skupštine Crne Gore.
U odgovoru Skupštini umjesto popune upražnjenog poslaničkog mjesta predsjednik DIK-A gospodin Aleksa Ivanović je obavijestio Skupštinu da DIK nije u mogućnosti da dostavi izvještaj o popuni upražnjenog poslaničkog mandata iz razloga što predlog nije dobio potrebnu većinu članova Državne izborne komisije. Dopis Broj 925 od 28.12. 2020 godine. Time je nesporna pravna činjenica pregažena brutalnom opstrukcijom kroz kršenje zakona.
Takvim postupanjem pregažen je i ČL 83 stav 2 Ustava Crne Gore koji propisuje da Skupština ima 81 poslanika jer se takvom ništavom odluka DIK-a pokušao broj poslanika svesti na 80, na taj način napraviti “pravni vakum” i prekrajati izborna volja građana. Čime se krši i Čl 2 stav 3 Ustava koji kaže Ne može se uspostaviti vlast koja ne proističe iz slobodno izražene volje građana na demokratskim izborima, u skladu sa zakonom.
Uvažavajući činjenicu da organi za sprovođenje izbora za svoj rad odgovaraju organu koji ih je imenovao ČL 17 stav 2 Zakona o izboru odbornika i poslanika, a zbog grube povrede Zakona o izboru odbornika i poslanika i Ustava Crne Gore smatram da su se stekli osnovani i opravdani uslovi da Administrativni odbor usvoji predlog odluke o razrešenju predsjednika DIK-a gospodina Alekse Ivanovića.”
Kučki šiptarinjov, pokvareni. Sramota! Napolje sa njim.
samo da ove pravne vratolomije polupismenih DF pravnika ne odvedu čitav sistem po đavolu… umjesto da je prvo promijenjen polsovinik i dodat član o online davanju kvoruma, Manda koljenica upada u kabinet predsjednika parlamenta i na silu ga ćera da u gluvo doba noći izglasaju zakon o crkvi , pošto mu je neko to naredio… od tog trenutka upadamo u pravnu prazninu, koju će ustavni sud poništiti.. DIK je postupio takođe neosnivano jer je tumačio stvar koja ga se ne tiče…ali dok god nam Šizojev potrčko Koljenica kroji političku scenu, nema sreće u CG. oni se ponašaju kao da su nas osvojili a ne da je narod pobijedio uprkos njima!!!
I treba da bude razriješen kad je opstruisao rad Skupštine!