Mali: Srbija uspješno završila aranžman sa MMF

0

Ministar finansija Siniša Mali rekao je danas da je Srbija uspješno završila aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) pod nazivom „Instrument za koordinaciju politika“, te da je ovo poseban uspjeh imajući u vidu da je prethodna godina u ekonomskom smislu bila veoma teška za sve zemlje na svijetu.

„U uslovima pandemije koronavirusa i svjetske ekonomske krize mi smo tokom prošle godine nastavili da sprovodimo reformske ciljeve koji su planirani u okviru aranžmana sa MMF-om, kao što je završetak transakcije za prodaju Komercijalne banke“, rekao je Mali, saopštilo je resorno ministarstvo.

On je istakao da je Srbija u tim otežanim uslovima uspjela da izmjeni okvir zapošljavanja u javnom sektoru tako da on bude fleksibilniji, da usvoji metodologiju za praćenje fiskalnih rizika, kao i da usvoji strategiju politike vlasništva u javnim preduzećima. „Dok smo sa jedne strane radili na tome da pomognemo privredi i građanima da lakše prebrode krizu, sa druge strane smo sprovodili reformske ciljeve iz našeg aranžmana. Srbija je ostvarila svoje planove i MMF je to prepoznao i pohvalio“, istakao je Mali.

On je ukazao da osim što je konstatovao napredak u ispunjenju reformskih ciljeva, Međunarodni monetarni fond u svom izvještaju prognozirao je privredni rast Srbije od 5% u 2021. i 4,5% u 2022. godini, kao i da je ocijenio i da je veliki fiskalni paket imao važnu ulogu u podršci domaćoj ekonomiji i brzom oporavku.

„I najvažnije finansijske institucije na svijetu, kao što je MMF, potvrđuju odlične rezultate Srbije kada je riječ o privrednom rastu. Do takvih rezultata nije došlo slučajno, već zahvaljujući pravovremenim i efikasnim ekonomskim mjerama za pomoć privredi, koje upravo pohvaljuje i MMF. Pomogli smo privrednicima da se održe na stabilnim nogama, sačuvali smo radna mjesta i punu zaposlenost, omogućili smo privrednim subjektima da budu likvidni i da čak dalje investiraju u razvoj svojih biznisa“,  naglasio je Mali.

On je dodao da će prema ocjeni MMF fiskalni deficit od 3% Bruto domaćeg proizvoda u 2021. godini obezbijediti da se učešće javnog duga u BDP smanjuje, istovremeno stvarajući dovoljno prostora za podršku ekonomskom oporavku, uključujući veće kapitalne investicije.

„Ponosni smo na našu politiku upravljanja javnim dugom, koji se smanjio u vrijeme najveće svjetske ekonomske krize, tako da smo 2020. godinu završili sa javnim dugom na centralnom nivou države od 56,8%. Dakle, govorimo o godini kada su se države zaduživale ne vodeći više računa ni o kamatnim stopama, ni o visini duga. Mi smo u takvim uslovima vratili Azerbejdžanu dug od 172,7 miliona evra, upravo novcem od prodaje Komercijalne banke, čime smo uštedjeli građanima Srbije 25,9 miliona evra na kamatama koje bi plaćali do 2027. godine. To je odgovornom upravljanje javnim dugom i novcem građana Srbije“, istakao je Siniša Mali.

On je podsjetio da je Srbija u proteklih 30 meseci, koliko je trajao angažman sa MMF-om, ispunila skoro sve planirane ciljeve.

On je dodao da su uspostavili i„švajcarsku formulu“ za rast penzija, formirali Komisiju za sprovođenje kapitalnih investicija i usvojili Uredbu o upravljanju kapitalnim projektima, razdvojili su osnovne i sporedne djelatnosti u okviru Poreske uprave, smanjili broj organizacionih jedinica u toj upravi tako da ona efikasnije posluje, uspostavili jedinicu u okviru Ministarstva finansija koja se bavi fiskalnim rizicima, prodali prvi paket problematičnih potraživanja banaka u stečaju i objavili prodaju drugog i poslednjeg paketa.

Dodaje da je Srbija prodala državni udio u Jubmes banci, implementirala FATF mjere kako bi spriječili pranje novca, formirala radnu grupu za razvoj tržišta kapitala…

On je zaključio da će već tokom januara biti vođeni razgovori sa MMF-om o novom programu kako bi se nastavilo sa sprovođenjem strukturnih reformi u Srbiji.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.