Sekretar u ranijem sazivu, a sada član DIK-a Milisav Ćorić (SNP), rekao je “Vijestima” da je ovo prvi put od kako postoji DIK da se ona bavila načinom na koji je radila Skupština, odnosno, sagledavanjem procedure i poštovanja poslovničkih odredbi Skupštine prilikom popune upražnjenih poslaničkih mjesta.
On je istakao da je na sjednici u ponedjeljak uveče napravljen i jedan izuzetak da se članovi Komisije DIK iz DPS-a, Socijaldemokrata i Bošnjačke stranke nisu ni bavili ispunjenošću uslova za popunu poslaničkog mjesta i da su postupili na potpuno suprotan način od onoga što propisuje Zakon o izboru odbornika i poslanika.
“Napominjem da je generalni sekretar Skupštine Aleksandar Jovićević kao član DIK-a, odbio da glasa, a prethodno je u ime parlamenta potpisao i proslijedio akt DIK-u. U njemu kaže da je ‘Skupština na sjednici konstatovala prestanak mandata poslaniku koalicije Crno na bijelo Filipu Adžiću, pa vas molimo da u skladu sa zakonom izvršite popunu upražnjenog poslaničkog mjesta’. Da bi se desilo da on prilikom popune kaže da Skupština nije konstatovala, nije imala uslove za rad…”, naveo je Ćorić.
Ističe da je generalni sekretar Skupštine zadužen da vodi računa da rad u Skupštini bude u skladu sa Poslovnikom, zakonom i Ustavom:
“Ali onda uradi sljedeće – na Komisiji kaže da je protiv da se verifikuje mandat sljedećem poslaniku jer nije ostavka ovom poslaniku urađena u skladu sa zakonom”.
On je istakao da u aktu DIK-a koji je otišao prema Skupštini, nije ukazano da nisu ispunjeni uslovi da se verifikuje mandat Suadi Zoronjić sa aspekta zakona, nego da Komisija nije u mogućnosti da dostavi izvještaj jer je dio članova glasao protiv.
Predstavnik Građanske alijanse i član DIK-a Zoran Vujičić bio je saglasan da se verifikuje mandat Zoronjić i da je to samo formalno-pravna stvar koja do sada nije dovođena u pitanje. Ali, navodi, dio članova DIK-a je to izdigao na veći nivo jer su “čuli na TV-u da se tamo nešto dešava i da kvorum nije legitimno utvrđen”.
Vujičić je rekao da DIK ne treba da interesuje utvrđivanje kvoruma, to je posao za Ustavni sud. “Nije to nadležnost DIK-a, samo je tehnički trebalo da konstatujemo mandat, a ako kvorum nije legitimno utvrđen, onda je na političkim partijama ili Skupštini da se obrate Ustavnom sudu”, kazao je Vujičić.
Ocekivano tumacenje od ovakve bukve i neznalice . Sjedi cista 1 . Cista