Sinoćnje gostovanje Danijela Živkovića, predsjednika Demokratske partije socijalista, u emisiji „Načisto na TV Vijesti još jednom je potvrdilo ono što crnogorska politička javnost odavno naslućuje — da se DPS i dalje ne može pomiriti s gubitkom vlasti, kao ni sa propuštenom prilikom da, uz pomoć Pokreta Evropa sad (PES), bar djelimično ostane relevantan faktor u izvršnoj vlasti.
Živkovićevi istupi, obojeni kombinacijom samouvjerenosti i defanzivne nostalgije, više su odraz političke frustracije nego strategijske vizije. Između redova se čitala jasna poruka — da DPS vidi PES kao „izgubljenog partnera“, političku formaciju koja je, prema njihovom viđenju, napravila istorijsku grešku jer nije ušla u savez sa „iskusnim“ DPS-om. Međutim, ono što Živković ne izgovara direktno, ali se jasno može naslutiti, jeste da je upravo distanciranje od DPS-a ono što je PES-u omogućilo da se pozicionira kao realna alternativa u očima birača željnih raskida sa prošlošću.
Posebno je indikativno što su se, kako je jasno proizašlo iz njegovog tona, Živković i vrh DPS-a nadali da će njihovi bivši partijski kadrovi — koji su, po odlasku iz DPS-a, pristupili PES-u — odraditi posao „iznutra“ i posredovati u tihoj reintegraciji dvije partije. Nada da će se ti bivši DPS-ovci u PES-u pokazati kao most ka formiranju vlasti sa starim partijskim šefovima pokazala se kao potpuno promašena. Živković gotovo ćutke, ali bolno jasno, konstatuje da su u političkom nadmetanju unutar PES-a prevagu ipak odnijeli oni koji su nekada bili dio DF-a — bivšeg zakletog neprijatelja DPS-a.
Iz Živkovićevog izlaganja takođe se može iščitati još jedan važan aspekt — da DPS-ovi učestali napadi na koaliciju Za budućnost Crne Gore (ZBCG), kao i na predsjednika Skupštine Andriju Mandića, imaju jednu jedinu funkciju – da oslabe vezu između ZBCG i PES-a. Tek nakon tog „političkog razvoda“, DPS računa da bi mogao pridobiti PES za saradnju. Drugim riječima, kampanja protiv ZBCG nije ideološki motivisana, već taktički osmišljena — kao sredstvo razbijanja aktuelne većinske strukture i pokušaj povratka u igru.
Na kraju emisije, bez obzira na izostanak otvorenog priznanja, postalo je jasno da DPS ne planira da odustane od udvaranja PES-u ni u narednom periodu. U ovom trenutku, to je jedini realan put za njihov povratak na vlast — kroz neku buduću rekonfiguraciju u kojoj bi PES, iscrpljen političkim kompromisima i unutrašnjim tenzijama, mogao posegnuti za DPS-ovim „iskustvom“ i „infrastrukturom“.
DPS i dalje žali za izgubljenim savezima: Stari obrasci, novi adrese – od URA-e do PES-a
Posebno je upadljivo što DPS i dalje koristi isti obrazac političke retorike. Kao što su nakon izbora 30. avgusta 2020. godine oštro zamjerili URI zbog „pogrešnog izbora partnera“ i formiranja vlasti sa tadašnjim prosrpskim blokovima, sada gotovo istovjetnim rječnikom osuđuju PES zbog istog „grijeha“. Živković je u emisiji jasno izrazio razočaranje što PES nije izabrao „evropski kurs“ kroz savez sa DPS-om, već je dao prednost saradnji s elementima bivšeg DF-a. Retorika DPS-a ostaje ista: svi koji ne žele savez sa njima, zapravo, „izdaju evropske vrijednosti“. U toj simplifikaciji DPS-a o političkom dobru i zlu, nema prostora za realnu introspektivu ni razumijevanje poruka biračkog tijela.
Nije prošlo nezapaženo ni Živkovićevo izbjegavanje samokritike — nijednom nije pomenuo ozbiljne propuste i afere koje su, između ostalog, i dovele do pada DPS-a s vlasti. Umjesto toga, gostovanje je proteklo u tonu političkog revizionizma, gdje se uloga DPS-a u savremenoj Crnoj Gori prikazuje isključivo kroz prizmu borbe za nezavisnost i članstvo u NATO-u, uz zanemarivanje ekonomskih, institucionalnih i korupcionih problema koji su obilježili njihovu vladavinu.
Živkovićev nastup nije donio ništa novo osim potvrde da je DPS još uvijek duboko vezan za prošlost, nesposoban da prizna sopstvene greške i istinski se transformiše. A ako je politička scena Crne Gore zaista u procesu ozdravljenja, onda uloga DPS-a u budućnosti može biti relevantna samo ukoliko ta partija najprije iskreno pogleda u svoje političko nasljeđe — umjesto što kroz prizmu taktičkih kalkulacija gleda ka PES-u.

Kad iko od vas cetnika i tkz evropejaca budete imali kao Dps onda se javite, a vasa sloga nece jos dugo trajati!
Baš se Živković ,,udvara“ PES-u koji je iz izbora u izbore sve slabiji,a DPS sve jači! Na sljedećim izborima PES će biti nebitan za formiranje vlasti,jer građani dobro pamte njihove prevare i manipulacije!
EVO KO VOLI SUPAKMERAKLIJE DRPSOVCI SE NUDE PODMAZALI EKRANE VAZELJINOM PA NAVALITE…KLIZA NEMA ZULJEVA
Ti si jedan primitivni jadov,koji laje očigledno na osnovu sopstvenog iskustva!
CG TI SI JEDNA NEOPOJANA BUDALETINA KOMETASKA..VJEROVATNO I SUPAKMERAKLIJA
E Drago koliko su tebi puta podmazali srpski popovi supak, ti si jedan neobrazovani kreten, sovinista i obican guster, tako pises o narodu kojem i ti pripadas sram te bilo!
niksic , CG i Bjelica
Gospodo jel moguce da pored ovolikog sunca jos corite u mrak a sjutra eto ljeta e kukala vas majka.
ovaj Nisic tacno zna kocko su puta Dragu , pazi sad SRPSKI popovi najbitnije jel
podmazali supak jer ga je nisic nakon svega svaki put detaljno olizao dopalo mu se pa vodi insan evidenciju. Srpski popovi a MIRAS pedofil i rascinjen zbog pederluka hahaha… ludi TUNJELAS.
CG vidis da si fin poslije diazepama od 10 mg tri put na dan. savjet ne preskaci pijenje terapije, a drps ti vazda bio ovako jak hahaha JAK a u zapecak !
Bjelice pi.ko smrdljiva ! Cetnici su bili prva gerila u porobljenoj evropi protiv nacizma debilcino , to sto ih je izda cercil i kajmak pokupio copavi ugarin jebo ti on mater, treba da te copo seksa jer proglasi geografski toponim CRNOGORCI za pojam Nacije u jajce a nijedan prestavnik CG tad u jajce OJ HA bjelice .
toliko o vasoj pameti. doduse bolio bi me ku.ac za ove vase baljezgarije no sam na posa pa mi dosadno aj da ubijem vrijeme . aj zdrao pametnjakovici hahaha.
Opet poturica Niksic..Kurperovic tura nos u tuđe supke….voli miris iznutra
Dps ima ‘ strategijski’ nerješiv problem. Bez Mila su ništa a dok god je Milo šef nema im povratka na vlast. Prema tome, doviđenja i prijatno!