Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, tokom zvanične posjete Švedskoj, izjavio je da se ruski napadi zasad ne mogu zaustaviti diplomatijom, istakvši da je Ukrajini hitno potrebna američka pomoć u vezi sa protivvazdušnom odbranom.
Vlada Švedske istovremeno je odobrila prodaju 20 švedskih borbenih aviona “gripen” putem mehanizma EU za kreditnu podršku Ukrajini, izjavio je švedski premijer Ulf Kristerson, koji je dodao da će njegova zemlja donirati Kijevu još 16 takvih borbenih lovaca.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas rekla je, takođe, da se dinamika rata mijenja u korist Ukrajine i poručila da Unija nikada neće biti neutralni posrednik u pregovorima, jer podržava Kijev, ali i štiti svoje bezbjednosne interese.
Sa druge strane, sekretar Savjeta bezbjednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi ranije najavljeni snažni ruski napad na Kijev mogao da se desi u svakom trenutku, kao odmazda za napad ukrajinske vojske na univerzitetski objekat i studentski dom u kojem je stradalo više od 20, a ranjeno oko 40 ljudi.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, u međuvremenu, izjavila je da se povećava broj napada dronova na rusku teritoriju iz pravca Evrope i severnoevropskih država.
Za to vrijeme, portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Rusija očekuje dolazak specijalnog izaslanika američkog predsjednika Stiva Vitkofa i Džareda Kušnera u posjetu Moskvi.
(CDM)
