Zaposleni MA: Iz bezbjednosnih razloga ne želimo da dođe do ubrzanog polijetanja ToMontenegro

0

Zaposleni Montenegro Airlinesa i dalje brinu za bezbjednost vazdušnog saobraćaja, kazali su u ime grupe zaposlenih MA Miljan Perović, Valeri Đekić i Srđan Habić.

“Ono što se trenutno dešava iza spuštenih zavjesa u najmanju ruku nas navodi, da i pored nadanja da će crnogorska komercijalna avijacija opstati, ipak želimo da ne dođe do ubrzanog polijetanja ToMontenegro, a iz bezbjednosnih razloga”, navode radnici.

Svaki subjekat koji trenutno učestvuje u formiranju ToMontenegro pokazuje, kažu oni, ozbiljne manjkavosti, a prije svih Agencija za civilno vazduhoplovstvo.

“Iako regulatorni organ na svaki način pokušava da ispoštuje regulativu, to se svodi na onu narodnu „papir trpi sve“. Naime, prema našim saznanjima ACV je u par navrata vraćao dokumentaciju koju je kao neophodnu za sertifikaciju dostavljao ToMontenegro”, ističu radnici.

Primjera radi, dodaju, ToMontenegro je raspisao konkurs za zapošljavanje, između ostalog, i nominovanih rukovodilaca koje odobrava ACV a koji su neophodni kako bi se dobio sertifikat operatora vazduhoplova, ili već uveliko popularni AOC.

“Obzirom da su Ugovori na tri mjeseca, kako je previđeno konkursom, ili Ugovori o dopunskom radu na mjesec dana u najmanju ruku neozbiljni, ACV je, prema našim saznanjima, sugerisao ToMontenegro da ugovori moraju biti na duži vremenski period. Domišljati ToMontenegro, ili već neki njihov savjetnik, došli su na ideju da „štancaju“ fiktivne Ugovore na period od godinu dana ne bi li zadovoljili formu. Iako je ACV svjestan ove brutalne nezakonite igre, po principu „papir trpi sve“ i mi nijesmo ti koji treba da kontrolišu da li je Ugovor o radu regularan, prihvataju iste. Ako ToMontenegro vara, jasno je da će oni i odgovarati, međutim varanje nije došlo niotkud, već se o istome govori već nedeljama unazad, i ACV je apsolutno upoznat sa svim propustima koji su reflektovani kroz nelegitimne konkurse”, ističu Miljan Perović, Valeri Đekić i Srđan Habić.

Prema njihovim riječima, ACV nije odgovoran, što im ToMontenegro dostavlja nelegitimne Ugovore, ali svi oni u ACV-u koji donose konačnu odluku morali bi da imaju elementarnu odgovornost i da makar upozore da Ugovori nijesu u skladu sa objavljenim konkursom, jer je apsolutno neprihvatljivo da u ACV-u ne znaju kako je izgledao konkurs koji je raspisao ToMontenegro.

“Mora se priznati da je ACV, doduše stidljivo, konstatovao određene nepravilnosti. Ruku na srce, i morali su konstatovati bar nešto, jer u moru nepravilnosti bilo bi krajnje nehumano da ACV bude toliko „pritisnut“ da odćuti baš sve. ACV, prema odgovoru koji su poslali na posljednju prijavu koja im je podnijeta, a koja se tiče ugrožavanja bezbjednosti, trenutno vrši inspekcijski nadzor u MA. Iako, će iz ToMontenegra reći da oni nemaju nikakve veze sa MA, sada već moraju da se pomire sa činjenicom da su sa MA ipak vjenčani, i taj brak ne može biti raskinut dok ToMontenegro ne bude sertifikovan kao operator za vazdušni saobraćaj”, navode radnici.

Dalje naglašavaju da ToMontenegro još uvijek nema ništa, dok MA „ima sve neophodno“ kako bi se vazduhoplovi vratili u plovidbeno stanje, a što je jedan od glavnih uslova da ToMontenegro uopšte dobije sertifikat.

“Tu se krije onaj dio koji je „promakao“ ACV-u. O čemu se zapravo radi? U martu, tačnije 09. marta 2021. godine desio se presedan koji vjerovatno ne pamti civilno vazduhoplovstvo od svoga postanka. Naime, jedan od najvažnijih nosilaca sertifikata MA, nominovani rukovodilac za održavanje vazduhoplova, gospodin Ivan Petrović, podnio je ostavku na tu poziciju u MA, a na zahtjev
Ministarstva kapitalnih investicija (kako stoji u tekstu ostavke)”, soapštili su radnici.

Nije im, kažu, poznato da MKI raspolaže sa kadrovima verziranim za održavanje Emraera 195 i Fokkera 100, da bi tek tako mogli da procijene kako direktor tehnike MA treba da podnese ostavku.

“Očigledno da ništa čudno u ovome ne vidi ACV, iako im je poznato da nepostojanje nominovanog rukovodioca za održavanje povlači, u najmanju ruku, suspenziju sertifikata MA. Šta više, ACV, prema našim nezvaničnim informacijama vrši određeni nadzor nad radovima koje „grupa građana“ bez „kormilara“ sprovodi na vazduhoplovima, ne bi li ih vratila u stanje „da mogu da polete“. Pa ni ACV ne vrvi od mehaničara i inženjera verziranih za oporavak „teško oboljelih“ Embraera, da bi sa „grupom građana“ igrala „ruski rulet“, kazali su radnici.

Umjesto da insistira na regulatornim i bezbjednosnim zahtjevima, ACV je, ističu, „odlučila“ da prati twitter gdje je jasno i nedvosmisleno „naređeno“ da avioni moraju da polete do 1. juna.

“Nije važno gdje, samo da polete, makar i prazni, a o slijetanju će se razmisliti naknadno, uz kafu u cockpitu. ACV-u je „promaklo“ i to da neadekvatni rukovodlac za održavanje vazduhoplova u MA, od kojega je MKI zatražio ostavku, biva promovisan na istu poziciju u ToMontenegro. Biće da je opet u pitanju twitter, ili pak promocija ozbiljnijeg rukovodioca, koji bi akcenat stavio na
bezbjednost, ne bi garantovala ishitrena obećanja „vazduhoplovnih experata“ koji obećaše prvi let prvog juna”, saopštili su radnici.

Glavni i odgovorni rukovodilac za bezbjednost u MA, koji je opet u ostavci, mada ne onako decidnoj kao direktor tehnike, Nikola Vukelić, zaboravio je, kažu, da obavijesti ACV kako je ostao bez vrlo važnog nominovanog rukovodioca, koji je prebjegao u ToMontenegro, te da upada u ozbiljan problem.

“Mada, da ne potcjenjujemo Vukelića, moguće je da nije u pitanju amnezija, već svijest o posljedicama koje je MKI izazvalo svojim zahtjevom da uklone Petrovića. Kako god, Vukelić svjesno ugrožava bezbjednost, ili je nesposoban da vodi računa o istoj. Opet se moramo vratiti na ACV, kojoj je opet „promaklo“ da jednog takvog rukovdioca, koji je glavni i odgovorni za bezbjednost, ToMontenegro promoviše na istu poziciju koju je pokrivao u MA. Nekako čudno se vodi računa o bezbjednosti, dok regulatorni organ, odnosno papir, trpi sve pa i twitter. Jedini ko ne ugrožava bezbjednost je ToMontenegro, jer im za tako nešto nedostaju sertifikati. Mada, sudeći po onome što su do ovog momenta uspjeli da urade nepravilno, dobijanje sertifikata će ih automatski lansirati u mrtvu trku za najnebezbjedniji vazduhoplovni subjekat u Crnoj Gori. Da su kojim slučajem i naslutili što će se dešavati u 21 vijeku, Orwil i Vilbur Rajt bi 1903. godine odustali od polijetanja”, zaključuju radnici.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.