30. avgust 2020. je bio isto što i AB revolucija i januar 1989. godine, ocijenio je predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.
“I te 1989. je kao i ove 2020. godine bila potrebna promjena. I tada i sada ona je realizovana na identičnoj ideološkoj matrici velikosrpskog nacionalizma. I tada i sada je raison d’ etre i suština procesa bila, ne neophodna demokratska tranzicija već reinkarnacija najvećeg zla i prokletstva na brdovitom Balkanu – velikodržavnog nacionalizma. To danas vide i politički slijepci ali posljedice time nijesu manje”, ističe Vujović.
Prema njegovim riječima, i tada i sada su se konci vukli iz susjedstva – političkog centra ove pošasti.
“I tada i sada su tom procesu nesebičnu i veliku pomoć pružili zabludjeli građanski akteri koji su, i tada i sada, nakon jednokratne upotrebe vrlo brzo odbačeni kao nepotreban teret. I tada i sada je nakon takvih promjena nastupio ideološki i vrjednosni mrak. Tada je slijedio, znamo svi, baš na matrici te i takve politike i promjene krvavi raspad bivše nam velike zajednice”, dodaje Vujović.
Danas, ocjenjuje Vujović, taj raspad na svim poljima ide u relativno mirnodopskom ambijentu.
“Ipak da Crna Gora nije uhvatila posljednji voz za NATO, danas bismo vjerovatno imali Crnu Goru kao “malu Ukrajinu”, kako je to s neskrivenom egzaltacijom u proročkoj aspiraciji izrekao jedan od vjerskih vođa ove “demokratske promjene””, kaže Vujović.
Mi ćemo se, tvrdi Vujović, ovog starog-novog mraka, nema dileme, osloboditi jer ta divlja, primitivna i destruktivna političko-ideološka paradigma, pored svih tih negativnih atributa ima i jedna pozitivan – predodređena je da bude poražena.
“Kako 1941-45., tako i 1991-95. Naravno, to se neće desiti samo od sebe i to jeste posebna, u ovom trenutku vjerovatno i najvažnija tema”, dodaje.
A kada se desi, pita Vujović, šta ćemo uraditi da nam se 1989. i 2020. opet ne dogodi?
“U tome leži ključ dugoročne opstojnosti crnogorskog društva i države čija državotvorna politička elita u posljednjih više od 100 godine (kralja Nikole, komunista i ova manje više aktuelna) nije uspjela da uspostavi demokratsko – institucionalnu – identitetsku branu hegemonističkim nasrtajima koji su bili, jesu i biće naša egzistencijalna prijetnja. Jer sve ovo što nam se dešava je, u značajnoj mjeri, posljedica svega onoga što smo naopako uradili ili što smo morali uraditi a nijesmo”, zaključio je Vujović.
30. avgust 2020. je bio isto što i AB revolucija i januar 1989. godine
I te 1989. je kao i ove 2020. godine bila potrebna promjena. I tada i sada ona je realizovana na identičnoj ideološkoj matrici velikosrpskog nacionalizma. I tada i sada je raison d' etre i suština procesa…
— Ivan Vujović (@IvanVujovi3) August 30, 2025

Ne laprdaj prdonja nego plako vozi sa tom tvojom kombi partijom
Ti si izašao iz mraka iz stale pa si se vukao po pećinama pa si ubijao šta si stigao pa otimao tuđu muku zaradjenu i onda si digao čekić da ga svi nosimo po ulici da i srp. I onda su postali elita čekicari
A miči se nesrećo U KUĆICU se zavuci, ti si onaj što noću putuje šumom i pjeva od straha, ti sa još troje u partiji da nakome prijetiš i nešto predlažeš.
Ne prdi avetinjo iz kombi partije!Mjesto ti je da budeš vječita opozicija