Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć se uživo obratio iz Monaka nakon jučerašnjeg razgovora sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom.
– Postoji jedna „glupa“ odredba u našem zakonodavstvu koju smo prihvatili pod nečijim pritiskom, te ja moram večeras da govorim kao predsednik Republike. Naša pozicija nije laka. Sve što se događalo danas dovodi Srbiju do situacije u kojoj postoje mnogi izazovi. Politički pritisci na Srbiju posle odluke Putina, biće na različite načine veći nego ikada. Ono što sam doživeo u zadnja 3 dana potvrđuje te reči. Ono što sam doživeo i očekujem da sledi, u političkom smislu neće biti nimalo jednostavno za Srbiju. Ovo ruši kompletnu bezbedonosnu arhitekturu sveta. Za nas je važno da u tom smislu naša opredeljenost za mir mora da bude čvrsta i snažna. Danas sam nakon sednice Saveta za nacionalnu bezbednost izdao nalog Vojsci, kao vrhovni komandant, da u svakom trenutku budu pripremljeni na najbolji mogući način. Nastavljamo da kupujemo ono što je najbolje za odbranu zemlje. Danas u svetu vidite da mir više nije nešto što je podrazumevajuće – rekao je predsednik na samom početku razgovora.
Kako ističe, prioritet je sačuvati mir.
– Moramo da uradimo sve da sačuvamo mir. Ova situacija je najkomplikovanija za sve. Ovim se menja svetski poredak koji će se ponovo vratiti na samo jednu silu, ili podrazumevati da postoji više sila. Skaču cene sirovina, osim što berze u zemljama koje su neposredno uključene padaju. Mi po tom pitanju imamo još problema – istakao je Vučić.
– U ovakvim uslovima velike političke ostrašćenosti svi sebi nanosimo štetu. Umesto da jednom budemo svoj na svome, da bude mirni, da sačuvamo svoju zemlju i ekonomiju. Kod nas je sve strast i navijanje i mi ćemo to teško sprečiti.
O razgovoru sa Makronom
– Razgovor sa Makronom je bio važan, očekujem da bude još važnih razgovora narednih dana, ostaju veliki strahovi da li bi sve to moglo da se proširi na ostatak Evrope i Zapadni Balkan. Ja nikada nisam video takvu odlučnost kod Putina. Mi bismo nekada razgovarali o Ukrajini po više od sat vremena, u Sočiju smo razgovarali o Ukrajini 3 minuta. Pošto mogu da kažem da ga dobro poznajem, ja sam bio jedan od retkih koji su mogli da pretpostave da će se situacija razvijati u ovom smeru. Slušao sam obraćanje. To je Putin kakvog poznajem iza medijskih objektiva, kada sedite i ručate sa njim. Govorio je ono što misli, naročito o Lenjinu. To sam već slušao uživo. U jednom trenutku je rekao da je autor Sovjetske Ukrajine Lenjin, i rekao, u po meni malo oštrijem tonu, da Ukrajina sprovodi dekomunizaciju i ruši spomenike Lenjinu – rekao je Vučić.
– Poruke iz Evrope su potpuno iste, žele da pokažu jedinstvo u svojim porukama. Srbija je na evropskom putu, a 85 posto nacije je uvek na strani Rusije. Naša uzdržanost će biti od suštinskog doprinosa u očuvanju mira. Današnja Vojska Srbije je neuporedivo snažnija nego JNA, stvari su se promenile i mi zato moramo da pokažemo još veću odgovornost. Što se tiče ekonomije, ceo svet će imati problem, krenuće sankcije za gasovode, krenuće da raste cena gasa, uglja, pšenice. Moramo da vidimo šta možemo da uradimo u danima pred nama. Želim da umirim ljude i da im kažem da ćemo imati uvek dovoljno hrane i vode. Večeras imam poseban razgovor sa Malim, da probamo da kupimo što veću količinu nafte. Napravio sam grešku što nisam slušao Kineze, što sam se nadao boljem. Trebalo je da znam da su Kinezi pametniji, odgovorniji i ozbiljniji, i onog trenutka kada sam dobio izveštaje da kupuju sve u svetu, trebalo je da znam da i mi treba isto da uzmemo. Mi smo nabavili stvari brže od ostalih. Veliki trag na nas će ostaviti nafta i gas. Ljudi ne moraju ništa posebno da nagađaju. Moraćemo da povećavamo količinu nafte i gasa. Može nešto da se smiri privremeno, ali vi vidite da je nešto otišlo u pogrešnom smeru i da tu teško da ima povratka. Neće biti lako, ali uspećemo u tome.
– Dodatno će uslediti pritisci po pitanju odnosa u regionu, jer kad ne mogu da odgovore nekom snažnijem od nas, udaraju po nama. Moramo da odgovorimo jedinstvom. Mnogo smo teških trenutaka imali koje ljudi nisu ni znali. Imamo svoju zemlju i ne možemo da je menjamo ni za jednu drugu. To je zemlja naše dece. Mi nemamo nikakvu alternativu po tom pitanju. Već sam imao pozive što se tiče uvođenja sankcija Rusiji. Ne sa Makronom, sa njim sa razgovarao o pitanjima Zapadnog Balkana. Sada su svi od jednom nagrnuli u Srbiju. Mi ćemo kroz ovu krizu proći ne lako, ali lakše nego drugi – rekao je Vučić.
– Večeras ću dugo razgovarati sa Sinišom Malim. Obezbedili smo velike količine mleka u prahu, soli, ljudi ne treba da brinu, da ne prave zalihe. Srbija je sve obezbedila za svoje građane, ljudi treba da znaju da imaju domaćinsku državu. Imamo čak i veliki stočni fond da sve sami prozvodimo. U toku je nabavka i miliona konzervi – istakao je predsednik, prenose Novosti.

Vucicu to svi znamo da smo uz ruski narod ali se plasimo tebe veleizdajnice.Ti si uveo sankcije bratskoj Bjelorusiji prije neki dan,ti si zapadno kukavicje jaje ,to svaki srbin mora da zna !
Zivio brat Putin! Bravo za Rusiju! Treba vratiti Odesu i komplentu obalu Crnog Mora Rusiji. Ako Ukrajna hoce Fasizam, ako hoce u NATO, nema problema. Ali bez Ruskih teritorija i Ruskog naroda! Onda tom ostatku od ukrajne, tim fasistima, treba Rusija da poskuplja cijene plina i energenata. Da ekonomski bude slab taj ostatak Ukrajine. Ko oce protiv brata, a sa zapadnim NATO ubicama treba da bude spreman na posledice! Zivjela Rusija!