Vučevićevi Bulsi na korak od plej-ofa

0

Veliki preokret režirali su Čikago Bulsi i došli samo na pobjedu od plasmana u NBA plej-of. Tim Bilija Donovana je kao gost u meču plej-ina rezultatom 109:105 savladao Toronto Reptorse, pa će se u narednom meču boriti za osmu poziciju tabele Istoka i duel Milvoki Baksima u prvoj rundi plej-ofa.

Protivnik timu iz Vjetrovitog grada u ovom odlučujućem duelu biće Majami Hit, koji je dan ranije propustio prvu priliku da se plasira u plej-of, izgubivši lako od Atlante. U svakom slučaju, Milvoki predvođen Janisom Adetokunbom biće veliki favorit, bez obzira na to ko mu bude rival u prvoj rundi doigravanja – Čikago ili Majami.
Djelovalo je da Bikovi neće imati šanse u finišu meča, kada su u trećoj četvrtini u jednom trenutku imali zaostatak od čak 19 poena, ali tada je proradio napad tima iz Ilinoja – prije svega Zek Lavin.

On je „rafalnom paljbom“ vratio Bulse u igru u poslednjem periodu, a u samom finišu pridružio mu se i Demar Derozan, tako srušivši Toronto – klub u kojem je proveo najveći dio svoje karijere. Slobodna bacanja koja su rešila pitanje pobednika ubacio je crnogorski reprezentativac Nikola Vučević.

Lavin je bio sjajan – dao nam je nadu“, rekao je posle utakmice Donovan.
Katastrofalno su za tri poena šutirali Bikovi poslije 36 minuta (3/19), ali je na startu poslednjeg kvartala Lavin ubacio dvije trojke i tako dao impuls gostima, koji je na kraju izrastao u preokret za pamćenje.

Lavin je bio najefikasniji sa 39 poena (12/22 iz igre, 13/15 slobodna bacanja) i 6 skokova za 40 minuta na terenu, a Demar Derozan ubacio je 23 poena (10/19 iz igre), uz 7 skokova. Nikola Vučević bio je izuzetno bitan u pobjedničkom timu sa 13 poena (6/14 iz igre), 13 skokova i 4 asistencije za 39 minuta.

U timu Nika Nursa, Paskal Sijakam je ubacio 32 poena (13/22 iz igre), a imao je i 9 skokova i 6 asistencija. Fred Vanvlit je postigao 26 poena (8/22 iz igre, 12/12 slobodna bacanja), a Skoti Barns je dodao 19.

Imaće Bulsi sjajnu priliku da plasmanom u plej-of okončaju sezonu u kojoj je u jednom trenutku djelovalo da su potpuno otpisani.

I na Zapadu su slavili gosti. Košarkaši Oklahoma Siti Tandera pobijedili Nju Orleans Pelikanse rezultatom 123:118 i sada će igrati protiv Minesota Timbervulvsa za mjesto u plej-ofu.

Pobjednik duela Tander – Timbervulvs, u kojem će tim iz Mineapolisa biti domaćin, zauzeće osmo mjesto tabele Zapadne konferencije. Utakmica Oklahome i Minesote zakazana je za noć između petka i subote po srednjoevropskom vremenu.

To praktično znači da će bolji iz tog meča u prvoj rundi plej-ofa igrati protiv Denver Nagetsa, za koje nastupa srpski reprezentativac Nikola Jokić.

Ukoliko bude slavila, Oklahoma će se vratiti u NBA doigravanje posle dvogodišnje pauze, a već je postignut veliki uspeh, budući da se „Grmljavini“ nije predviđao veliki uspjeh u tekućoj sezoni.

Kao i u najvećem broju slučajeva, ključni čovjek Oklahoma Sitija u ovoj utakmici bio je kanadski bek Šej Gildžus-Aleksander. On je odigrao 41 minut, ubacio 32 poena (11/22 iz igre, 8/8 slobodna bacanja), a pratio ga je 20-godišnji Australijanac Džoš Gidi, koji je upisao tzv. „Sombor dabl“ – to znači da su mu jedna asistencija ili skok nedostajali da upiše tripl-dabl. Gidi je posle 42 minuta u igri imao 31 poen (takođe 11/22 iz igre), 9 skokova i 10 asistencija.

Još jedan Kanađanin, Lugenc Dort, odigrao je odlično za Tander – postigao je 27 poena i imao 5 skokova. Dario Šarić je imao 4 poena i 3 skoka za pobjednika, a u sastavu Oklahome već dugo zbog povrede nema srpskog internacionalca Alekseja Pokuševskog.

U redovima Pelikansa, koji su izgubili i u prvom meču plej-ina, najefikasniji je bio Brendon Ingram. Sjajno krilo ubacilo je 30 poena (10/19 iz igre), a imao je Ingram i 6 skokova i 7 asistencija. Trej Marfi imao je 21, Herb Džons 20 poena za domaćina iz Luizijane, a litvanski centar Jonas Valančunas zabilježio je dabl-dabl sa 16 poena i 18 skokova. Podbacio je Si-Džej Mekolum sa 14 poena (5/15 iz igre).

U izuzetno neizvjesnom finišu presudile su najveće zvijezde. Vodili su domaći u poslednjem minutu, ali je odgovornost preuzeo ŠGA i teškim šutem donio pola koša prednosti Nju Orleansu. Sa druge strane neuspješan je, takođe poslije teškog šuta, bio Ingram, što je praktično riješilo pitanje pobjednika.

Oklahoma se nada bajkovitom okončanju turbulentne sezone, u kojoj je Gildžus-Aleksander izrastao u istinsku superzvezdu NBA košarke, a u regularnom toku sezone Tander je ostvario skor 40-42.