Voznijacki osvojila Australijan open

0

Prva grend slem titula, 2,6 miliona eura i prvo mesto na WTA listi-sve što bi jedna teniserka mogla da poželi, našli su se ovog jutra u Melburnu na talonu. Na kraju je nakon 170 minuta velike, lavovske borbe kao pobjednica u meču sa Simonom Halep i nova šampionka Australijan opena izašla Karolina Voznijacki rezultatom 7:6(7:2), 3:6, 6:4.
Od samog starta meča bila je vidna njegova važnost za obije teniserke, ali već nakon nekoliko gemova ipak su se Rumunka i Dankinja razigrale. Prepuna Rod Lejver arena umjela je to da pozdravi i podrži. Imala je Karolina 5:3 i servis za uzimanje prvog seta koji je potrajao čak 51 minut, ali je 26-godišnjakinja iz Konstance uspjela da vrati egal kada je bilo najvažnije. Prvi dio finala prvog grend slema sezone rešen je u taj-brejku, što se moglo i očekivati s obzirom na stil igre prvog i drugog reketa sveta. A to je fantastična i fanatična igra u odbrani, trčanje do besvijesti, ali bez „velikih udaraca“. Zanimljivo je istaći da je to bio prvi set koji je Karolina ikada osvojila u grend slem finalima.
Drugi set je očekivano veoma agresivno otvorila Simona Halep koja je shvatila da više nema šta da izgubi. Pri vođstvu od 3:2 Halepova je potražila pomoć ljekara zbog slabosti usled velike vrućine i bola u lijevoj butini. I pored svega, Rumunka se izborila za krucijalni brejk u pretposlednjem gemu drugog seta i tako produžila i dramu, ali i nadu.
Poslednji dio ovog zaista velikog finala, koje je iz glavne sudijske stolice perfektno vodila Srpkinja Marijana Veljović počeo je pauzom od 10 minuta zbog vrućine, što dovoljno govori čime su bile izložene obe teniserke. Ipak, prva je „udarila“ Voznijacki i povela sa 2:0. Imala je Rumunka odmah priliku da uzvrati istom mjerom i uspjela je, nakon mnogo muke da je iskoristi. To ju je skupo koštalo pošto je dodatno izgubila tempo što je njena protivnica iskoristila i vratila prednost brejka za 3:1, ali je i ova posustala te dozvolila novo izjednačenje.
Situacija se promijenila na terenu iz korijena i tada je Halepova preuzela inicijativu, povela sa 4:3 bila preciznija i hrabrija dok je Voznijacki, kao što smo to gledali previše puta u njenoj karijeri bila previše defanzivna. Javio se i problem sa koljenom tako da je plavokosa Dankinja bila prinuđena da traži medicinski tajm-aut. Nakon pauze, Voznijacki je osvojila naredna tri gema za najveći uspjeh u karijeri.