Vibrirala je čitava dvorana, Čair se usijao: Teo pokvario valjak, četvrtu godinu zaredom Kup Koraća u vitrinama na Kalemegdanu

0

Nezapamćena atmosfera u Čairu, hiljade navijača oba tima na tribinama i na kraju pobjeda Zvezde nad Partizan Mozzart Betom u spektakularnom finalu Mozzart Kupa Radivoja Korać, prenosi Mozzart sport.

Usijao se Čair, kako odavno nije. Možda i nikada.

Vibrirala je čitava dvorana u Nišu pod nogama pristalica Crvene zvezde i Partizan Mozzart Beta. Dim od baklji je mogao da se siječe nožem. Kao i napetost. U takvoj atmosferi, košarkaši vječitih rivala nisu mogli da ne ostave sve na terenu. Posle 40 minuta fantastične borbe za svaku loptu, granitne odbrane na obije strane, sjajnih poteza lidera beogradskih velikana, spektakularno finale Mozzart Kupa Radivoja Koraća pripalo je Crvenoj zvezdi rezultatom 85:79

Kapiten Partizana Kevin Panter je dobro otvorio utakmicu, dok s druge strane Zvezda nije najbolje izgledala u pozicionim napadima. Istrčala je nekoliko dobrih kontri (Giedraitis imao i efektno zakucavanje), ali nije služio ni šut crveno-bele na startu, pa su crno-bijeli na krilima osam Panterovih poena vodili 7:14 posle pet minuta košarke u krcatom Čairu. Ipak, ulaskom Teodosića i Hange branilac Kupa je zaigrao nešto bolje, ali je prije svega popravio defanzivu, mada se mora priznati i da su Obradovićev izabranici promašili neke dobre šuteve, pa je serijom 6:2 smanjio zaostatak. Utisak je da Sferopulosov tim nije najbolje ni materijalizovao dobre defanzivne momente i nepreciznost rivala (Panter u drugoj polovini dionice ništa nije pogodio), pa je Partizan ostao u prednosti i pored polaganja Teodosića u poslednjim sekundama – 15:18 posle 10 minuta.

Iako je Zvezda bolje privela prvu deonicu kraju, Partizan je silovito otvorio drugu – trojka Pantera, pa dvojka Avramovića u prvom minutu.

Odmah je Sferopulos reagovao tajm-autom. Po povratku na parket, Hanga nije uspio da pogodi posle prodora, pa je Panter uvećao seriju crno-bijelih na 7:0, a potom je trojkom donio i dvocifrenu prednost Partizanu (tako je već došao do 15 poena). Ipak, zategli su crveno-bijeli odbranu i trojkama Teodosića i Lazića ponovo uhvatili priključak, pa je Obradović reagovao tajm-autom. Prišla je novim preciznim hicem kapitena sa distance Zvezda i na 26:29, ali je onda uslijedio odgovor crno-bijelih sa pet vezanih poena. U tim trenucima, sredinom dionice, crveno-bijeli su već bili van bonusa, dok su crno-bijeli imali tek jedan timski faul u drugom kvartalu. Ipak, imala je ekipa sa Malog Kalemegdana odgovor na svaki pokušaj rivala da se odlijepi, držala se u igri trojkama, a onda je Giederaitis sa linije penala poravnao, pa preokrenuo rezultat u poslednjem minutu (43:41). Ledej je u narednom napadu pogodio trojku i vratio višak Partizan Mozzart Betu, a ispostavilo se da je postavio i konačan rezultat prvog poluvremena – 43:44. Panter je promašio težak šut sa zvukom sirene.

Uspio je kapiten crno-bijelih već u prvom poluvremenu da postigne 18 poena (4/7 za tri), dok se poenterski u Zvezdi izdvojio Giedraitis sa 12.

Crveno-bijeli su imali šest trojki (6/14), Partizan pet (5/15). Obradovićeva ekipa je ipak imala kontrolu skoka sa 16 nasprmam devet, ali je Sferopulsova imala više asistencija (13:11) i jednu izgubljenu loptu manje (6:7). Dakle, prema svim aspektima, prilično izjednačeno prvo poluvrijeme u Čairu, koji je obećavalo spektakularnu borbu u drugih 20 minuta.

Otvorila je Zvezda drugo poluvreme sa pet vezanih poena, ali je potom Ledej pogodio trojku iz ugla i to pod faulom, pa je realizovao i dodatno bacanje za novo izjednačenje (48:48). Nastupila je nevjerovatna borba na oba kraja terena za svaku loptu. Oba tima su zaigrala odbranu kao da je poslednji minut utakmice, apsolutno se niko nije štedio. Akcenat je bio na čvrstoj igri i pravoj sportskoj „tuči“, kako igrači često vole da kažu. Teško se dolazilo do poena, varničilo je na terenu od duela, podrhtavale su tribine pod nogama hiljada navijača oba kluba. Igralo se koš za koš, sve dok Teodosić sa tri penala i trojkom nije odvojio crveno-bijele na 60:53.

Održavala je Zvezda prednost, ali joj Ledej nije dozvoljavao da se potpuno odlepi, ali se na pauzu pred četvrtu deonicu otišlo sa 68:63 u korist branioca Kupa.

Nastavio je Ledej gdje je stao u trećoj dionici. Trojka iz ugla, pa karakteristična dvojka jednom rukom iz reketa. Ali Davidovac je čuvao Zvezdu i preciznim hicem sa distance održao prednost (73:68). Aktivirao se i Nedović u završnici, Partizan nije uspijevao da nađe rješenja u napadu i na polovini četvrte četvrtine na semaforu je stajalo 77:68 u korist tima sa Malog Kalemegdana. Ipak, posle dva tajm-auta, Obradovićevi puleni su uspjeli da odgovore pa su smanjili zaostatak dvojkama Doužera i Nanelija (77:72 na 03:25 do kraja). Kada je Nedović u narednom napadu, posle tajm-auta klupe Zvezde, izgubio loptu, a Avramović položio u kontri i smanjio razliku na samo tri poena, bilo je jasno da će završnica biti paklena. Imali su crno-bijeli prilike i da izjednače, nisu ih iskoristili, a onda je Hanga zakucavanjem odbio nalet rivala – 79:74 na ulasku u poslednji minut. Odbranila se potom Zvezda i poenima kapitena sa linije penala uvećala prednost, a potom u penal završnici je sačuvala i osvojila Mozzart Kup Radivoja Koraća u Nišu.