Direktor SMŠ „25.maj“ Lindon Gjelaj (Ljidon Đeljaj), funkcioner Albanske Alternative i bivši odbornik u opštini Tuzi, sa đacima ove škole je proslavljao Dan zastave.
Opšte je poznata činjenica da se u javnim ustanovama države Crne Gore ne smiju isticati zastave bilo koje druge države, već se to mora držati van školskih institucija, a po zakonu o državnim i nacionalnim simbolima. Manjinska prava koje svakako uvažava albanski narod u Crnoj Gori mora imati granicu da se zastave druge države ne smiju isticati na javnim ustanovama kakve su i osnovne škole.
Podsjećamo, ovakvi činovi gdje se ističe zastava susjedne države Albanije rijetko kad su bili sankcionisani, što nije slučaj sa zastavom susjedne države Srbije, gdje ko god je istakao trobojku, makar bila i trobojka kraljevine Crne Gore, bio je priveden i procesuiran. Zbog trobojki su na ljude tokom litija bacali suzavac, udarali ih, psovali, vrijeđali…
Očigledno je da je bivši režim uveo anomalijski zakon o državnim simbolima i da je zakon donešen u skladu sa svim evropskim propisima, ali se oduvijek selektivno primjenjivao. Poštujemo ljudska, vjerska, i pravo na nacionalni ponos svakog pojedinca.
Selektivnost primjene tih prava – ne!
