Srbija treba da prihvati realnost da je Kosovo činjenica i nije dobro što je srpska diplomatija natjerala neke države da povuku priznanje nezavisnosti, izjavio je bivši hrvatski predsjednik i počasni građanin Podgorice Stjepan Mesić.

– Svijet mora da shvati, a onda i Srbija, da je Kosovo činjenica. Kosovo je realnost i to se ne može promijeniti. Malo je u zaostatku akcija oko priznavanja Kosova. Jedno vrijeme je to išlo dosta brzo, onda je djelovala srpska diplomatija, pa su neke države čak povukle priznanje, što nije dobro. Ono što sam danas rekao javno, smatram da treba napraviti kampanju. Najlakše bi bilo kada bi Kosovo moglo da pošalje stručnu delegaciju koja će posjetiti zemlje Južne Amerike, Azije i Afrike i da tumači zašto Kosovo treba priznati, jer Kosovo je bilo sastavni dio jugoslovenske federacije. Moramo razumjeti šta je federacija. To je lanac. A kad su sve karike u lancu, onda je to federacija, ali ako lanac pukne, onda više lanca nema i svaka karika ostaje za sebe. Prema tome, tako je i sa Kosovom, doduše moralo je u ratu da dokazuje svoje pravo na nezavisnost- kazao je zabrinuti Mesić.

 

Tagovi