Revija penala u Budimpešti: Ronaldu još jedan rekord, Benzemi i Francuzima Švajcarska

0

Golove smo očekivali, golove su isporučili. Ali kvalitetan fudbal i ne baš, tek na trenutke. Umjesto toga u okršaju Portugalije i Francuske gledali smo rezervisanu igru, nedostojnu aktuelnog evropskog i svjetskog prvaka. I greške, jednu za drugom, gomilu grešaka iz kojih su se izrodila i tri penala, najzaslužnije za „prijateljski“ bod u Budimpešti i prolazak obje selekcije u nokaut fazu – 2:2 (1:1).

Bod kojim je definitivno zadovoljnija Francuska, jer je uspjela da odbrani prvu poziciju, pa će kao lider Grupe F u osmini finala igrati sa Švajcarskom, dok će Portugalija do odbrane evropskog trona težim putem – preko Belgije. Teže nije moglo. A nije da izabranici Fernanda Santoša nisu mogli do prvog mjesta. Ali, kada su u 60. minutu stigli do izjednačenja, samo su dodatno pojačali defanzivni blok, svjesni da bi u slučaju poraza, zbog rezultata u Minhenu – Mađarska vodila do 84. minuta – mogli da završe na dnu.

I dok Francuzi slave bod, Kristijano Ronaldo se diči novim rekordom. Još jednom nije bio pretjerano zapažen, nije previše učestvovao u igri, ali je radio ono što najbolje zna. Dva penala koje su mu poklonili Ugo Ljoris i Žil Kunde rutinski je realizovao i stigao do 109. gola u dresu reprezentacije, čime se izjednačio sa bivšim iranskim reprezentativcem Alijem Daeijem, kao fudbaler sa najviše pogodaka u dresu sa državnim grbom.

Kao da je neko kliknuo „copy Njemačka“ – „paste Francuska“ režirali meč na Puškaš Areni. Bez ikakve namjere da napadnu gol Uga Ljorisa, Portugalci su posle pola sata stigli do prednosti. A pomogao im je upravo kapiten Trikolora. Zakasnio je Ljoris na centaršut iz slobodnog udarca, nokautirao Danila Pereiru i poslao Ronalda na bijelu tačku, odakle napadač Juventusa ne promašuje. Još jedna žuta minuta za Ljorisa, kao da ih u Totenhemu nije imao dovoljno godinama unazad.

Ali u poslednje vrijeme ih prečesto ima i Nelson Semedo. Neće desni bek Vulverhemptona po mnogo čemu dobro pamtiti ovaj Euro. U prvom kolu nije imao previše posla, umjesto toga Mađari su ga pretukli u gotovo svakom duelu, do nedavno je sanjao Robina Gosensa, a od večeras će i Kilijana Mbapea, pošto mu je napadač Pari Sen Žermena pobjegao u samom finišu prvog dijela, a ovaj ga usljed nemoći da parira njegovoj brzini srušio i skrivio jedanaesterac. Na drugoj strani, nepogrješiv je u prvom minutu nadoknade bio Karim Benzema.

I onda, baš kao i Nemci prije četiri dana, Francuzi ekspesno stižu do preokreta. Već u drugom minutu nastavka Benzema je pobjegao odbrani Portugalije i na prelijepo dodavanje Pola Pogbe još jednom matirao Patrisija. Ali, ovog puta evropski prvaci nisu klonuli duhom, već su uspjeli da izjednače na isteku sat vremena igre. Opet, zahvaljujući grešci protivničke odbrane, precizno, Kundea, koji je odigrao rukom u svom šesnaestercu, a Mateu Laoz ponovo pokazao na bijelu tačku. I Ronaldo ispisao istoriju.

Od tog trenutka intenzitet igre je opao. Ni jedni ni drugi nisu želeli previše da rizikuju zalijetanjem ka protivničkom golu, pa je jedinu priliku do kraja individualnim kvalitetom stvorio Pol Pogba, ali je njegov udarac, pošto je „bezobraznom“ fintom iz igre izbacio Palinju, uz pomoć prečke odbranio Patrisio i Portugalcima sačuvao bod.