Izjava rejsa Rifata Fejzića na RTCG-u u jednoj emisiji kojom sugeriše da premijeru Milojku Spajiću „neki ljudi tu smetaju“ predstavlja direktan pokušaj miješanja vjerskog poglavara u kadrovsku politiku izvršne vlasti.

Umjesto da se drži duhovnih pitanja, Fejzić sebi daje za pravo da procjenjuje ko je podoban, a ko nepoželjan u strukturama Vlade Crne Gore.

Ovo nije prvi put da rejs istupa sa političkim ocjenama, pokazujući ambiciju da sa vjerske govornice uređuje državne institucije i određuje politički pravac zemlje.

Zanimljivo je da ovakvi otvoreni politički nastupi islamskog poglavara redovno prolaze bez ikakve osude dežurnih kritičara iz civilnog sektora.

Dok su izjave velikodostojnika Srpske pravoslavne crkve o ključnim identitetskim pitanjima (koja prevazilaze dnevnu politiku) na meti oštrih udara NVO, opozicionih partija i tzv. „nezavisnih“ intelektualaca, rejs uživa neobičnu zaštitu.

Dvostruki aršini DPS-a, SD-a i SDP-a postaju očigledni kada prećutkuju rejsov pokušaj kadriranja, dok istovremeno svaku riječ pravoslavnih sveštenika proglašavaju za miješanje u državu i politiku.

Država i njene institucije moraju ostati imune na ovakve pritiske koji dolaze iz vjerskih zajednica, bez obzira na to koliko se uporno pokušavaju nametnuti kao politički faktori.

Vrijeme je da se jasno povuče linija između duhovne misije i prizemnog političkog kadriranja kojem rejs Fejzić očigledno ne može da odoli.

Tagovi