Rasplet za infarkt u H grupi: Južna Koreja u 90+1. do pobjede nad Portugalom vrijednom prolaska, Urugvaj izvisio na gol-razliku

0

Južna Koreja golom Hvana u 90+1. minutu slavila protiv Portugala (2:1), došla do četvrtog boda, iste gol-razlike, ali i većeg broja postignutih golova, što ih je odvelo u nokaut fazu, a ujedno eliminisalo Urugvaj, kao i Ganu koja je poražena od Urusa 0:2.

Portugalci su i pored poraza očekivano osvojili prvo mjesto u H grupi Mondijala. Južna Koreja i Urugvaj su imali isti broj bodova, ali je Azijska reprezentacija prošla na osnovu više datih golova. Urusu su imali gol razliku 2:2, a Son i drugovi 4:4.

U toj situaciji, Urugvaju je bio potreban trijumf od tri gola razlike protiv Gane, a Južnoamerikanci su vodili sa 2:0… I njihov meč završavao se nešto kasnije, pa su Korejci na stadionu ispratili dramu na “Al Žanub” stadionu, i to dobrih osam minuta. U toj nadoknadi svašta se dešavalo, dvije šanse propustila je Gana, dvije odlične i Urugvaj, kad je Ati-Zigi u 90+5. odbranio udarac Gomeza, potom dva minuta kasnije kad je Kavani promašio gol iz dobre pozicije.

Gana je mnogo bolje počela meč od Urugvajaca, koji u prva dva kola nisu niti jednom zatresli protivničku mrežu. Imala je afrička ekipa kolosalnu priliku u 19. minutu. Tada je golman Urugvaja Roše u svom šesnaestercu oborio Kuduza, ali je glavni sudija poslije signalizacije pomoćnog dosudio ofsajd. Ipak, uslijedio je poziv iz VAR sobe, njemački arbitar Zibert je ispravio grešku i pokazao na bijelu tačku. Odgovornost je preuzeo Aju, koji je prilično nonšalantno izveo jedanaesterac, sasvim dovoljno da Roše odbrani njegov udarac.

Dalo je to krila Urugvajcima, koji su brzo iskoristili sve slabosti u poroznoj odbrani Gane. Jer, kako drugačije objasniti situaciju iz 26. minuta kad su poslije ubacivanja sa desne strane Urugvajaca čak dvojica štopera Gane promašila loptu, koja je došla do Suareza, njegov šut odbranio je Ati-Zigi, ali je odbitak glavom u mrežu poslao De Araskaeta.

Samo šest minuta kasnije “brazilska akcija” Urugvajaca završena je drugim golom. Suarez je prebacio loptu preko linija odbrane Gane do De Araskaete koji je sjajnim volej udarcem duplirao prednost. Bila je južnoamerička selekcija bolji rival i u nastavku.

Najprije je Nunjez u 57. minutu pao posle duela sa protivničkim igračem, ali posle VAR provere sudija je pokazao da nije bilo elemenata za jedanaesterac. Deset minuta kasnije Pelistri je pogodio stativu gol Gane, čija igra je bila prilično blijeda u drugom poluvremenu.

Doduše, u 80. minutu Afrikanci su zaprijetili preko Semenja, ali je lopta poslije njegovog udarca otišla zamalo pored stative. Nije Gani pomogao ni prvotimac Crvene zvezde Osman Bukari, koji je zaigrao od 46. minuta, za njihovu selekciju je uondijal završen porazom od Urugvaja.

Portugal je sa drugopozivcima i Kristijanom Ronaldom u postavi poveo već u 5. minutu preko Rikarda Orte. Izjednačio je nakon kornera Kim Jong Gvon u 27.  Navigatori su držali sve pod kontrolom do nadoknade vremena, kada je Hvan pogodio iz kontranapada, na asistenciju Sona.