Prvi crnogorski satelit „Luča“ biće lansiran u nedjelju 28. decembra, čime naša zemlja ulazi u oblast svemirskih tehnologija, saopšteno je iz organizacije Montenegro Space Research.

Projekat „Luča“ započet je 2023. godine kao vizija Nine Drakulić, jedne od osnivača organizacije Montenegro Space Research, koja je okupila tim i pokrenula inicijativu u periodu kada ideja o crnogorskom satelitu još nije imala širu podršku.

Projekat je proistekao iz rada u oblasti robotike i međunarodnih takmičenja, konkretno kroz iskustvo u okviru FIRST Global Challenge, gdje je realizovano lansiranje CubeSat satelita u takmičarskom i edukativnom kontekstu.

Upravo tada su se oko Ninine vizije okupili i Nikola Perović i Filip Jovićević, koji su, zajedno sa njom, vjerovali u ideju da Crna Gora može realizovati svoj prvi svemirski projekat.

Kroz Montenegro Space Research obezbijeđena je inicijalna institucionalna i politička podrška, koja je bila ključna za pokretanje projekta.

Tehničku realizaciju satelita do završne faze vodio je Perović, dok je Jovićević bio zadužen za koordinaciju procesa i samu organizaciju lansiranja.

Kako kažu, lansiranje satelita „Luča“ predstavlja rezultat višegodišnjeg rada i zajedničkog napora tima okupljenog oko ideje da Crna Gora dobije svoj prvi satelit.

Na terenu se trenutno nalazi Filip Jovićević, koji objavljuje snimke rakete u realnom vremenu na Instagram profilu.

Tagovi