Povukao se prije nego su ga smijenili: Sudija suda u Rožajama, iako je pravosnažno osuđivan, dijelio pravdu u ime države!

1

Sudija rožajskog Osnovnog suda Milosav Zekić izbjegao je razrješenje pred Sudskim savjetom zato što je pravosnažno osuđen zbog tuče u Kotoru prije tri godine.

Zekić je preduhitrio Savjet podnošenjem ostavke ali se postavlja pitanje – kako to da Savjet nije znao da je jedan sudija pravosnažno osuđen za neko djelo, što ga čini nedostojnim za dalje vršenje funkcije.

Još jedan slučaj konstatacije ostavke umjesto eventualnog razrješenja u crnogorskom sudstvu, desio se na današnjoj sjednici Sudskog savjeta.
Sudija i zamjenik predsjednika rožajskog Osnovnog suda Milosav Zekić osuđen je pravosnažno zbog krivičnih djela ugrožavanje sigurnosti i laka tjelesna povreda.

Takva osuda ga čini nedostojnim za vršenje sudijske funkcije – što automatski povlači razrješenje.

Ipak, Zekić je preduhitrio Sudski savjet i sam podnio ostavku, što su članovi Sudskog savjeta mogli samo da konstatuju.

Kako to da Sudski savjet nije znao da je jedan sudija pravosnažno osuđen za dva krivična djela sa elementima nasilja?

„Imajući u vidu da su pojedini nosioci sudijskih funkcija bili dužni da blagovremeno informišu Sudski savjet o krivičnom postupku koji se vodio protiv sudije, a oni su to učinili tek nakon što je predsjednica Sudskog savjeta zatražila informaciju 09.07.2020.godine, po saznanju o izvršenom krivičnom djelu od strane sudije, Savjet je zauzeo stav da je neophodno prikupiti dodatna izjašnjenja kako bi se utvrdilo činjenično stanje i odgovornost svih koji su bili dužni u skladu sa zakonom da sprovedu određene radnje povodom pomenutog postupka protiv sudije Zekića i upute blagovremenu i potpunu informaciju Savjetu“, saopštio je Sudski savjet.

Zekić je presudom kotorskog Osnovnog suda osuđen uslovno na pet mjeseci.

Kako saznajemo, Sudski savjet je ovaj slučaj razmatrao tek nakon što ga je o tome obavijestila nevladina organizacija Akcija za ljudska prava.

Ovo nije prvi put da neki sudija podnese ostavku uoči rasprave o njegovoj odgovornosti: sudije Lazar Aković i Slavka Vukčević ranije su podnijeli ostavke i prešli u advokate, odnosno notare. Sudskom savjetu je, kako kažu, ovo alarm za ubuduće.

„Predmetni slučaj bio je povod da Sudski savjet zatraži od svih predsjednika sudova da dostave obavještenje, da li se i od kada vodi krivični postupak protiv nekog sudije, kako bi se otklonila mogućnost da se ponovi ovakva ili slična situacija“, rekli su iz Sudskog savjeta.

Posljednje razrješenje sudije u Crnoj Gori dogodilo se u februaru 2011. kada je Sudski savjet razriješio sudiju cetinjskog Osnovnog suda Duška Jovovića zbog kašnjenja u izradi ogromnog broja presuda. Sudija koji sam podnese ostavku ima pravo da prima sudijsku platu godinu dana po prestanku funkcije.

(Vijesti)

1 Comment
  1. Prle komentariše

    U normalnim državama ne može čovjek ni u školi raditi ako je osuđivan, a u lopovskoj državi i sudije su kriminalci!

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.