Ponovo prekid u vječitom derbiju: Ivanovićeva Zvezda ne zna za poraz

0

Košarkaši Crvene zvezde pobijedili su „vječitog rivala“ Partizan rezultatom 90:74 u poslednjem meču osmog kola ABA lige. Crveno-bijeli sada imaju skor 6-1 u regionalnom takmičenju, dok je Partizanu ovo bio prvi poraz i sada su na učinku 7-1.

Tim sa Malog Kalemegdana ne zna za poraz otkad ga je preuzeo crnogorski trener Duško Ivanović – bila je ovo peta pobjeda za Zvezdu pod vođstvom novog šefa stručnog štaba (dvije u Evroligi, tri u ABA).

Prvi derbi u sezoni obilježio je i prekid krajem prve četvrtine, koja je zbog toga trajala čitav sat. Poslije masovnog ubacivanja predmeta na parket sudije predvođene Damirom Javorom su napustile teren, a ubrzo je obezbjeđenje ispraznilo dio hale sa najvatrenijim pristalicama Zvezde. Sa tog dijela tribina bačeno je najviše predmeta.

Zvezda na ovoj utakmici ima i za čim da žali jer je u prvoj četvrtini povredu doživio plejmejker Nikola Ivanović, koji se poslije jednog nezgodnog pada nije vratio u igru.

Partizanu nije pomogla ni najbolja partija Janisa Papapetrua otkad je Grk došao u redove crno-bijelih. Ovo je treći poraz zaredom za Partizan, koji je u prethodnoj nedjelji dvaput izgubio na gostovanjima u Evroligi – u Barseloni i Madridu, kada ih je savladao Real.

Utakmica je počela poenima Hasana Martina, ali je Partizan bio taj koji je stekao osjetniju početnu prednost, kada je poslije trojke Nanelija na semaforu pisalo 11:6, ali je odmah odgovorio Vildoza flouterom.

Publika je negodovala na maltene svaku sudijsku odluku, a pogotovo je pobijesnila kada je dosuđena nesportska lična greška Branku Laziću koji je udario Egzuma nakon lične greške Martina, a Partizan tada ima vođstvo 16:12.

Vidjeli smo dobre minute Zvezde koja je prišla na 18:17, da bi Ivanović krenuo na prodor, a Ledej se postavio za faul u napadu i sudije rekle da se upravo to dogodilo, pa je divljanje navijača otišlo na viši nivo i uslijedio je haos.

Letjeli su predmeti, čuli se razni povici pa su sudjie prekinule meč i otišle u svlačionice. Nakon dugačke pauze su se vratile, sporna tribina potopuno ispražnjena, a odluka preinačena u faul odbrane i Zvezda preuzima vođstvo, 19:18.

Nakon molbi Lazića, Mitrovića i ostalih igrača Zvezde, uslijedilo je i poslednje upozorenje zvaničnog spikera koji je rekao da će se hala potpuno isprazniti ukoliko se takvo ponašanje nastavi.

Na sreću, nije se nastavilo i gledali smo fantastičnu košarku. Druga četvrtina je počela poenima Brodzijanskog i nesportskim faulom Filipa Petruševa, a onda sledi NBA sekvenca koja je sve oduševila.

Pet vezanih trojki! Počelo je trojkom Madara, pa je Nedović odmah vraća, da bi pogodio Panter, a vratio je Marković i potom druga trojka Jama Madara za 31:26 u korist crno-bijelih.

Stekao je Partizan prednost od šest poena, 48:42 je bilo na semaforu pred poslednja dva minuta, da bi Zvezda uspjela da pogodi sedam brzih poena na greške odbrane Partizana i okreće rezultat pred kraj prvog poluvremena, pa pred odlazak u svlačionice vodi 49:48.

Treća četvrtina je veoma loše počela po Partizan. Puna četiri minuta bez koša i tri izgubljene lopte, a na drugoj strani Ben Bentil, Džon Holand, Luka Vildoza i Branko Lazić pronalaze put do koša i stiče se prva dvocifrena prednost, 58:48.

Uspješno je tim Duška Ivanovića držao dvocifrenu prednost, ali je pred kraj dionice Partizan uspio da se vrati u meč zahvaljujući odličnim minutima Janisa Papapetrua, ali sve je to bilo kratkog daha.

Prilazili su crno-bijeli nekoliko puta na manje od dva posjeda, ali je Ivanović znao da pronađe „rupu“ u odbrani Partizana i Vildoza uz Nedovića to sjajno rješavao.

Utakmica je trajala preko dva sata, ali smo zaista gledali veoma dobru utakmicu u kojoj Zvezda dolazi do šestog trijumfa (6-1), a Partizan upisuje prvi poraz (7-1) u sezoni ABA Lige.

Najefikasniji je bio Luka Vildoza sa 19 poena, Nemanja Nedović je ubacio dva manje, Ognjen Dobrić ukupno 11 poena za pobjednika.

Na drugoj strani je 15 poena ubacio Janis Papapetru. Poen manje je postigao Dante Egzum a dvocifren je bio još Kevin Panter sa 12 poena.