Partizan pokazao klasu

0

Ni ovog puta tradicija nije izneverena. Ako su Kruševac i Novi Pazar godinama crne tačke, onda za Parni valjak nema rupe na putu kad se trka sa Javorom. Kao što je poslednjih sedam sezona pravio razliku protiv tima iz Ivanjice, tako je u trećoj superligaškoj etapi slavio 13. uzastopnu pobedu. I donekle se iskupio za sramna izdanja iz prva dva meča novog prvenstva – 4:0.

Zadržao je Partizan oreol nepobedivosti nad Javorom, upisao 25. trijumf u 30. međusobnom susretu, plenio atraktivnošću i brzinom, promovisao dva debitanta (Makija Banjka i Denisa Stojkovića), sve strance vratio u kalup, nateravši navijače da se pitaju zašto ovako ubedljiv, razigran i(li) efikasan nije bio u početnih 180 minuta kad su i Napredak i Novi Pazar slabije ekipe od večerašnje. Tom temom moraće da se bavi i Savo Milošević, ali će za razliku od prethodnih dana imati komotniju poziciju i prijatniji ambijent na treninzima uoči gostovanja u Surdulici.
Milošević će moći da se pohvali kako su njegovi radikalni rezovi, posebno u odbrani, rezultirali većim stepenom motivacije, gladi za pobedom, akcijama nalik lanjskim, a posebno bi trebalo da ga raduje što su dva najbolja igrača tima reprizirala izdanja iz jeseni 2019. U odsustvu Bibarsa Natha (izgleda da može da se igra i bez Izraelca) Sejduba Suma je preuzeo ključeve igre, delio lopte u prostor, mučio odbranu gostiju, sve vreme se nudio, a stigao je posle asistencije Umaru Sadiku da upiše još jedan gol u novom takmičarskom ciklusu.

Opet – glavom!? S tim što je sredu pogodio posle odbitka, a večeras manirom rasnog golgetera, gađajući iz vazduha.
Akcije Sume pratio je Sadik, predstavljao neprekidnu pretnju defanzivcima Javora, a koliko je bio motivisan pokazao je sa dve egzekucije u razmaku od samo pet minuta. Najpre na pas Sume, posle akcije Stevanovića, potom možda i najatraktivnijim potezom na susretu, petom kaznivši katastrofalnu grešku Đorđa Lazovića (golmanu Javora ispala lopta u pokušaju da interveniše posle centaršuta Brežančića). Odblokirao se visoki centarfor, podsetio na partije iz prošle sezone, sve vreme „davio“ odbranu Javora…

Suma je bio precizan glavom (© Star sport) Suma je bio precizan glavom (© Star sport)
Mogli su Suma (stativa) i Sadik (tri izgledne šanse) da poboljšaju konto, ali struku i navijače može da raduje prepoznatljiva saradnja afričkog tandema (doduše, na trenutke i sebični), baš kao i znaci života Filipa Stevanovića, te pristup igri celog tima, pošto se prvi put posle četiri vezana susreta (dva sa Vojvodinom na koncu minule i dva u početnim kolima ove sezone) nije desilo da
prvi primi gol.

Što ne znači da je prekomponovana odbrana preko noći postala bolja. I dalje je klimava, porozna prilikom prekida, moraće Maki Banjak tek da ubedi sve u Humskoj da je faktor stabilnosti (sudeći, po debiju, nije), ali bar nije kapitulirala, iako je igrala u nesvakidašnjem sastavu (bez Miletića, Ostojića i Uroševića, sa Lutovcem i Brežančićem kao bekovima, a Banjakom i Vitasom u ulozi štopera). Moraće čvršće već od naredne subote za kad je zakazno gostovanje Radniku.

Javor jeste poražen, ali osim tih pet minuta, kad je Sadik izrastao u centralnu figuru meča i žute minute golmana Lazovića (istrčavanjem u nastavku omogućio Asanu da udari pečat), nuopšte nije ostavio loš utisak kako bi se moglo zaključiti na osnovu rezultata. Nedeljko Piščević je lukavo pokušao da matira Aleksandra Popovića već na startu, Miroslav Maričić znao da napravi pometnu odbrani domaćina ubacivanjima iz slobodnih udaraca, Vladimir Otašević i Ibrahim Tanko bili opasni u skoku, Marko Jevremović snažno tukao sa 16 metara u prečku…
Ne samo iz prekida, sastav Igora Bondžulića je igrom zaslužio makar počasni pogodak, nagovestivši da bi za šest dana mogao do tri boda u Novom Pazaru.

PARTIZAN – JAVOR 4:0 (3:0)