Partizan ne može bez drame: Sječa kneževa u Areni

0

Postaje već očekivano, svake nedelje u Beogradskoj areni možete da gledate triler film gdje se kraj ne zna do poslednjeg minuta, gdje se svi preznojavaju i grizu nokte, ali na kraju slave kao da sjutra ne postoji. Ponovo je Partizan odigrao meč za pamćenje. Prošle nedelje protiv Panatinaikosa, sada protiv Monaka, konačan rezultat je bio isti. Veličanstvena pobjeda crno-bijelih posle produžetka. Ključne poene su postizali Panter, Doužer i Smailagić za konačnih 89:85

Partizan posle još jedne senzacionalne pobjede dolazi do učinka 6-6 u elitnom takmičenju i ulazi u otvorenu trku koja donosi mjesto koje vodi u plej-of.

Naneli je odigrao izvanredan meč. Najbolji ove sezone. Kada je bilo najteže u trećem kvartalu, lopta je bila u njegovim rukama, ali na kraju je mogao da napravi ključnu grešku. Nije pravio faul na Majku Džejmsu u poslednjim sekundama kada je Partizan imao tri poena prednosti. Umjesto toga je Džejms koji veći dio utakmice ništa nije mogao da pogodi je ubacio najteži mogući šut za dodatnih pet minuta meča… A tamo ludnica koju je teško opisati. Ono što je najvažnije je da je Partizan uspio da zadrži smirenost.

Na kraju se Naneli iskupio pogodio dva poslednja slobodna bacanja za ukupno 23 postignuta poena. Jedini efikasniji od njega bio je Kevin Panter sa 25 poena. Odličan je bio i Pi Džej Doužer sa 15 poena, pet skokova, sedam asistencija.

Crno-bijeli su fantastično otvorili utakmicu. Alen Smailagić je bio veliko iznenađenje jer je igrao na niskom krilu, dok se Monako adaptirao na igru na semaforu je već stajalo 11:2. Kaboklo i Panter su zasipali koš protivnika u uvodnim minutima, ali vrlo brzo je gost uzvratio još jače. Kaboklo se preselio na klupu zbog faulova i Monako je odmah krenuo da dominira u skoku. Serijom 12-0 preokreću rezultat, a ručnu kočnicu je uspio da podigne Naneli.

Generalno je Partizan odigrao najčudnije poluvrijeme do sada u Evroligi. Odbrana je bila na prilično solidnom nivou. Majk Džejms je potpuno bio neutralisan, Tristan Vukčević je poslao na klupu Kembu Vokera, ali sve dobre stvari koje su urađene u odbranu su prosute u napadu. Promašivali su crno-bijeli u serijama i to iz potpuno otvorenih pozicija. Avramović, Vukčević, Panter, Ledej… Niko nije bio precizan ono što bi generalno rutinski pogađao, a kada god bi Kaboklo morao na klupu, Monako bi krenuo da pravi prednost. Imali su plus šest u jednom momentu prije nego što je Naneli sa pet brzih poena smanjio.

Nisu tri poena razlike na poluvremenu bili nešto što je bilo nemoguće okrenuti… daleko od toga, ali Monako je bio taj koji je igrao neuporedivo čvršće kao da su oni na domaćem terenu. U kontaktu su uvijek bili jači, pa čak i trojka uz faul Kevina Pantera koja je samo na kratko donijela preokret nije previše omela goste, a posebno ne Motijeunasa koji je pogađao sa distance i generalno pravio velike probleme ekipi Željka Obradovića. Međutim koliko god je snažni Litvanac dominirao, uvijek je spreman odgovor imao Džejms Naneli. Kompletan napadački arsenal je prikazao iskusni Amerikanac, ali njegovi koševi i asistencije nisu ni blizu izazvali reakciju kod saigrača i publike kao odluke sudije da za manje od dva minuta dosude faulove u napadu Zeku Ledeju i Kevinu Panteru koji je posebno emotivno reagovao jer se sve dešavalo u momentima kada je izgledalo da crno-bijeli mogu da uđu u seriju, ali umjesto toga u poslednjih 10 minuta se ušlo neriješenim rezultatom (51:51).

Sve se na kraju rješavalo u poslednjih pet minuta iako je Partizan pre toga imao sve u svojim rukama da razbije Monako. Kratka košarkaška lekcija Nanelija i Doužera je u svega tri minuta donela velikih 61:53 za crno-bijele. Monako je bio na koljenima, a onda greške koje je teško objasniti. Danilo Anđušić i Alen Smailagić iz potpuno otvorenih pozicija promašili trojke posle kojih prave faulove i potpuno vraćaju Monako na minus četiri, a onda i na minus jedan posle trojke Majka Džejmsa koji ništa pre toga nije mogao da pogodi. Neriješenim rezultatom se ušlo u poslednja dva minuta posle promašaja Doužera i lakih poena Motijeunasa na drugoj strani. Sjajni Kaboklo je mogao crno-bijelima da donese plus četiri u poslednjem minutu, ali je pogodio dva od četiri slobodna, a nije pomoglo ni polaganje kapitena i poeni izvanrednog Nanelija jer se na drugoj strani probudio Džejms. Pogodio je dvije lude trojke koje su donele produžetak, a biće večna misterija zbog čeka crno-bijeli nisu pravili faul pri rezultatu 72:69. Umjesto toga Džejms je pogodio trojku na dvije sekunde prije kraja preko Nanelija. To nije bilo dovoljno vremena za kvalitetan napad – Panter nije bio precizan i meč je ponovo, baš kao prošle nedelje protiv Panatininaikosa, otišao u produžetak.

Znalo se ko će preuzeti odgovornost. Znali su svi u dresu Monaka, znala je publika, znali su i igrači u crno-bijelom, bilo je to vrijeme za Kevina Pantera. Maestralni kapiten donosi četiri poena prednosti, ali onda i gubi loptu na manje od dva minuta do kraja što je izbilo vazdu iz pluća crno-bijelih. Potom i Smailagić pravi grešku i Monako dolazi do prednosti 80 sekudi prije kraja (82:83). Odmah je minimalnu prednost vratio Doužer. Slobodna bacanja su mogla skupo da koštaju crno-bijele na ovom meču, ali granitna odbrana je na kraju presudila u korist Partizana.

PARTIZAN – MONAKO  89:85 (16:13, 16:22, 19:16, 21:21, 17:13)

Dvorana: Štark Arena. Sudije: Garsija, Boltauzer, Đovaneti

PARTIZAN: Vukčević 2, Ledej 3, Avramović 2, Korivica, Panter 25, Smailagić 4, Jaramaz, Naneli 23, Anđušić 2, Dožer 15 (7as), Ponitka, Kaboklo 13.

MONAKO: Okobo 9, Lojd 6, Blosomgejm 4, Braun 10, Dialo 10, Korneli, Voker 3, Motiejunas 23, Tarpi, Outara, Hol 4, Džejms 16 (8sk).