Ožije nadmašio Leba

0

Francuz Sebastien Ožije u Tojota Jarisu rekordni, deveti put pobjednik je relija u Monte Karlu kojim je otvorena nova sezona Svjetskog šampionata u reliju.

Ovim trijumfom Ožije je pretekao sunarodnika i deveterostrukog svjetskog prvaka Sebastijena Leba koji je u Kneževini slavio osam puta.

Za Ožijea, koji je osam puta bio svjetski prvak, bila je to ukupno 56 pobjeda u karijeri.

„Ovo je stvarno veličanstveno. Pobijediti na tako poznatom reliju kao što je Monte nešto je nevjerovatno“ rekao je 39-godišnji Francuz koji će ove sezone voziti na samo nekoliko odabranih trka.

Ožije i njegov suvozač Vinsent Landais osvojili su devet od 18 brzinskih ispita, a drugo mjesto sa 18,8 sekundi zaostatka osvojio je aktuelni svjetski prvak Finac Kale Rovanpera (Tojota Yaris). Treći je bio Belgijanac Tjeri Nojvil, koji vozi za Hjundai sa 44,6 sekundi zaostatka.