Elektroprivreda Crne Gore realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje.
To je saopštio izvršni direktor kompanije na panelu u okviru konferencije „Crna Gora na putu zelene energetske tranzicije“ koja je održana u hotelu Hilton u Podgorici
– Energetska tranzicija jedan je od najvećih razvojnih procesa današnjice. Za Crnu Goru ona nije samo izazov, već prije svega prilika za razvoj. Zato smo pokrenuli snažan investicioni ciklus koji će odrediti ne samo budućnost EPCG, već i dugoročnu energetsku i ekonomsku stabilnost države – poručio je Dragaš.
Posebno je izdvojio nastavak razvoja vjetroelektrane Gvozd kroz projekat VE Gvozd 2, za koji je nedavno potpisan ugovor sa njemačkom kompanijom NORDEX, kao i kreditni aranžman sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) vrijedan 25 mil EUR.
– Proširenjem kapaciteta za dodatnih 21 MW, Gvozd će sa ukupnom snagom od 75,6 MW postati najveći vjetroenergetski objekat u Crnoj Gori – kazao je on.
Među najznačajnijim projektima nalazi se i ugradnja agregata A8 u HE Perućica, vrijedna 40 mil EUR, koja se realizuje uz podršku njemačke razvojne banke KfW. Projekat će omogućiti povećanje proizvodnih kapaciteta hidroelektrane za dodatnih 58,5 MW, dok će grant KfW-a od 1,5 miliona eura doprinijeti tehničkoj podršci EPCG u procesu tržišno orijentisane zelene transformacije.
Dragaš je podsjetio i na aktivnosti geoloških istražnih radova koje se sprovode na projektu HE Kruševo, instalisane snage 82 MW i procijenjene godišnje proizvodnje od 170 GWh, kao i na realizaciju projekta MHE Otilovići, koja će dodatno doprinijeti povećanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora.
Pored Dragaša, na panelu „Energetska budućnost Crne Gore: pravedna tranzicija, sigurnost snabdijevanja i održivi razvoj“, učestvovali su i direktor Sektora za strateško upravljanje i poslovnu transformaciju Rudnika uglja Pljevlja Milan Dragašević, kao i državni sekretar u Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Zoran Dabetić.
Konferencija „Crna Gora na putu zelene energetske tranzicije“ okupila je predstavnike institucija, energetskog sektora, međunarodnih organizacija, diplomatskog kora i stručne javnosti s ciljem razmjene iskustava i definisanja daljih koraka u procesu zelene transformacije crnogorske ekonomije.
Skup su otvorili Ivana Vojinović, direktorica Centra za klimatske promjene, prirodne resurse i energiju Univerziteta Donja Gorica, i Admir Šahmanović, ministar energetike i rudarstva u Vladi Crne Gore, koji su ukazali na značaj ubrzanja energetske tranzicije i snažnije saradnje svih relevantnih aktera u procesu dostizanja klimatskih i energetskih ciljeva države.
(eKapija)
