Šef iranskog pregovaračkog tima Mohamed Bager Kalibaf poručuje da se Ormuski moreuz nikada neće vratiti u stanje prije rata i da će njime upravljati Islamska Republika Iran, u skladu sa međunarodnim pravom.
Tokom povratka sa razgovora u Švajcarskoj, Kalibaf je rekao da je nedavni sporazum između Irana i Sjedinjenih Država fundamentalno promenio situaciju u tom strateškom plovnom putu.
“Svi treba da znaju da se upravljanje Ormuskim moreuzom nikada neće vratiti na stanje kakvo je bilo prije rata”, rekao je Kalibaf u intervjuu za iranske medije.
“Naravno, međunarodni propisi će se poštovati, ali Iran će upravljati Ormuskim moreuzom”, naglasio je Kalibaf.
(Adria)
