Sjevernokorejski lider Kim Džong Un kritikovao je Japan, nazivajući ga državom rata, prenijeli su danas sjevernokorejski državni mediji.

U govoru održanom na zvaničnom sastanku Kim je rekao da je „Japan poražena azijska zemlja koja se otvoreno pretvorila u ratnu državu”, prenosi agencija Kjodo pozivajući se na sjevernokorejsku državnu novinsku agenciju KCNA.

„Japan je poražena azijska zemlja koja se otvoreno pretvorila u ratnu državu koristeći sadašnje uznemirujuće okolnosti kao priliku da se oslobodi svih okova koji ograničavaju namjeru da postane vojna sila. Ovo izaziva snažnu reakciju i ozbiljnu zabrinutost međunarodne zajednice”, rekao je Kim.

Kritikovao je Sjedinjene Američke Države i Južnu Koreju zbog „ekstremnog pogoršanja situacije na Korejskom poluostrvu” i modernizaciju vojnih kapaciteta, vojne vježbe i špijunske aktivnosti.

„Neselektivne i arogantne prakse SAD-a opasno su uticale na njihove satelitske snage. Realnost još jednom dokazuje pravednost svih naših političkih izbora i puta koji smo izabrali”, rekao je Kim misleći na Japan i Južnu Koreju.

Tokom svoje posjete Pjongjangu ranije ovog mjeseca, kineski predsjednik Si Đinping izrazio je protivljenje pokušajima oživljavanja militarizma, očigledno misleći na Japan, prenosi Tanjug.

(POLITIKA)

Tagovi