Blokada rada Vlade Sjedinjenih Američkih Država se nastavlja nakon što Senat ponovo nije usvojio prijedloge demokrata i republikanaca za finansiranje saveznih institucija i okončanje obustave rada.

Nijedan prijedlog budžeta nije dobio potrebnih 60 glasova za usvajanje, prenijeli su američki mediji.

Ranije je predsjednik SAD Donald Tramp rekao da bi još jedno neuspjelo glasanje moglo da pokrene otpuštanja u federalnoj administraciji.

Blokada rada vlade SAD počela je 1. oktobra, na početku fiskalne 2026. godine, nakon što su demokrate u Senatu odbacile kratkoročni zakon o finansiranju koji bi omogućio da savezna ministarstva nastave da rade do 21. novembra. Demokrate odbijaju da daju podršku prijedlogu republikanaca bez većih ustupaka, sa fokusom na zdravstvenu njegu.

Obustava, takozvani „šatdaun“, znači da će stotine hiljada saveznih službenika biti otpušteno, dok će oni koji se smatraju neophodnim nastaviti da rade bez plata sve dok se blokada ne okonča. Zaposleni čija radna mjesta nijesu vezana za godišnja izdvajanja nastaviće da primaju zarade. Uz to, mnogi vladini programi i usluge biće obustavljeni.

(RT Balkan)

Tagovi