Miranović: Ministarstvo dalo predlog da se raskinu ugovori o radu docentima i vanrednim profesorima koji ne ispune uslove za izbor u više akademsko zvanje

0

Prorektor Univerziteta Crne Gore (UCG) Predrag Miranović kazao je da su Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta predali predlog izmjena Zakona o visokom obrazovanju, a glavna novina je predlog da se raskinu ugovori o radu docentima i vanrednim profesorima koji ne ispune uslove za izbor u više akademsko zvanje. Miranović, koji je i član radne grupe za izmjene zakona, ističe da očekuju da se nastavi rad na tom propisu kako bi što prije imali sva rješanja na stolu.

“Glavne izmjene koje smo predložili tiču se radnog odnosa na Univerzitetu, odnosno uvođenja ugovora na neodređeno za dio akademskog osoblja docente i vanredne profesore, sa raskidnom klauzulom ukoliko nakon pet godina ne ispune uslove za izbor u više zvanje, a to može da bude uslov za raskid radnog odnosa. Sada imamo situaciju da docenti i vanredni profesori zasnivaju radni odnos na određeno od pet godina. Poslije toga se raspisuje konkurs, na kome kandidat, da bi zadržao isto radno mjesto ili napredovao, mora da ispuni neke kriterijume”, rekao je Miranović.

Prema njegovim riječima ukoliko ih ne ispuni, neće biti izabran u više zvanje, odnosno neće biti zaposlen i radni odnos mu se prekida.

“Ovim predlogom tražimo da profesori od početka dobijaju ugovore na neodređeno, ali da se na svakih pet godina, umjesto javnog konkursa, raspisuje interni oglas prema kojem treba da dokažu da ispunjavaju uslove koje je propisao Savjet za visoko obrazovanje. Ko to ne ispuni raskida mu se radni odnos. Postavlje se pitanje da li hoćemo profesore koji su zaposleni za stalno i moraju da ispune uslove nakon pet godina, ili da ostanu kao do sada na određeno. To je bilo interesantno akademskom osoblju i to je bilo predloženo”, kazao je Miranović.

On je istakao da ova izmjena važi samo za docente i vanredne profesore, dok kolege koje dođu do zvanja redovnog profesora ne podliježu provjerama naučnog rada.

“Svaka institucija može da predloži svoje rješenje za određeni dio zakona. Očekujemo da ćemo se okupiti kako bismo ustanovili koje su izmjene zakona predložene i šta je konačna verzija ministarstva. Još nemamo informaciju kada će početi konkretni rad na izmjenama Zakona o visokom obrazovanju. UCG je ispunio zadatak koji mu je bio zadat. Nijesmo bil i saglasni da tema oko izbora rektora dominira zakonom jer smatramo da mi treba to da ure dimo, to jest da rektora treba neposredno da biraju profesori i studenti”, rekao je Miranović.

Iz Studentskog parlamenta i UCG ranije su saopštili da stručna praksa i kvalitet nastave treba da budu unaprijeđeni izmjenama Zakona o viskom obrazovanju. Studenti su više puta ukazali da novi model studija nije usaglašen sa Zakonom o radu i Zakonom o visokom obrazovanju, zbog čega diplome nijesu prepoznate na tržišturada.

Angažovati veći broj nastavnika

Iz Studentskog centra su saopštili da je angažovanje dodatnog akademskog osoblja prioritet koji mora da bude definisan od strane svih aktera u procesu visokog obrazovanja.

“Samo na taj način obezbijediće se rad u malim grupama, kvalitetnije savladavanje ispitne materije i, što je najbitnije, dosledna primjena Bolonjske deklaracije. Trenutno studenti imaju najveće zamjerke kada je u pitanju praktična nastava, koja je propisana zakonom, ali je uočena nedosljednost u njenoj primjeni na različitim fakultetima. Zbog toga studenti ne stiču praktična znanja, koja su ključna za valorizaciju na tržištu rada”, ukazali su studenti.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.