Lider Pokreta za promjene, Nebojša Medojević upozorio je da bi ponovljeni “izbori” u Budvi morali da predstavljaju crveni alarm za političku i društvenu elitu, jer imaju sve karakteristike rata narkokartela mirnim sredstvima. On podsjeća i da je involviranje narkoterorizma u institucije državne vlasti bila glavna karakteristika režima DPS i Mila Đukanovića.

„Dugo godina taj brak države i narkoterorizma je bio miran i skladan. Đukanovićev DPS je transnacionalnom švercu kokaina dao strateški tretman i sve institucije vlasti, od ANB, policije, Carine, tužilaštva, sudova, Vlade, lokalnih samouprava, medija, banaka, diplomatije bili su aktivno uključeni kao logistika aktivnostima narkosa.

Sukob oko kontrole posla doveo je i do krvavog rata, u kojem je DPS režim imao svog favorita kome je država pomagala u obračunu sa suprotstavljenim klanom. I taj rat koji je odnio preko 100 života bio je na neki način kontrolisan, jer je država namjerno propuštala da istražuje i procesuira ove likvidacije“ – kaže Medojević i dodaje da je tadašnji šef ANB Duško Marković na njegovo pitanje o odgovornosti države za ove pogibije otkrio šta je državna politika u ovom sukobu: “Nije zadatak države da se brine o bezbjednosti kriminalaca”.

Lider Pokreta za promjene ponavlja da su usljed izostanka radikalnih reformi i demontaže bolesnog sistema Đukanovićevog DPS-a, službe bezbjednosti i ostale institucije države (izuzev djelimično SDT i SPO) nastavile da čuvaju leđa narkosima i političkim vođama kartela i vremenom je došlo do atrofiranja njihovih Ustavnih funkcija.

Opštepoznata činjenica da aktuelno državno vođstvo ne smatra da su narkoterorizam i visoka korupcija najveći problem u zemlji, po Medojevićevom mišljenju su i razlog zbog kojeg je došlo do ubrzanja proces slabljenja službi i njihove efikasnosti.

On je i stava da država pokazuje da je bez jasnog stava prema narkosima i bez jasne političke volje da se uhvati u koštac sa ovim problemom.

Službe su obezglavljene i njihova aktivnost je na najnižem mogućem nivou

Medojević međutim predočava da su i narkokarteli takođe obezglavljeni, jer su im neke vođe ubijene, neki su van zemlje, a neki u zatvoru.

Sve ovo po njegovom mišljenju predstavlja opasnu situaciju bezvlašća i potencijalnog haosa.

„Svađe unutar nakada jedinstvenog političkog bloka u Budvi, međusobni obračuni, prekonfiguracije većine, smjene, ucjene za glasanje, ostavke, pritisci i aktivno učešće pripadnika narkoklanova na odborničkim listama u organima vlasti, u kampanji, samo su ojačale DPS koji bi na ovim izborima u nedjelju nogao osvojiti i preko 23% glasova.

Opet se vlast neće moći formirati bez zakopavanja ratnih sjekira između bivših saboraca iz DF i dogovora sa ostalim političkim strukturama koje ne baštine DPS politiku.

Vjerovatno će se odnos malo promjeniti u korist liste „Za budućnost Budve“, zbog sve vidljivije funkcionerske kampanje od strane centralne vlasti, ali zajedno bi imali oko 45% glasova. Koalicija PES i Demokrate će možda imati 15-16% glasova (ponoviće svoj rezultat sa prošlih izbora)“ – predviđa Medojević.

On rast DPS-a u Budvi, koja je bila najveća meta korupcije i pljačke od strane DPS-a, vidi kao razlog za paljenje crvenog alarma kod svih koji misle dobro Budvi, demokratiji i reformama.

„S druge strane, porast DPS u Budvi može biti i najava nekih novih političkih procesa u DPS koji bi mogli dovesti do raspada DPS i formiranja nove stranke. Nosilac liste DPS u Budvi Milović pripada toj novoj frakciji tamo da bi nakon formiranja nove stranke i distance od kriminalnog i nacionalističkog nasleđa Đukanovića i ovoj grupaciji povećao koalicioni kapacitet, što bi kombinatoriku oko formiranja nove vlasti učinilo još složenijom i zanimljivijom.

Ukoliko dođe do raspada DPS onda se odnos prema kriminalnom nasleđu DPS režima mora posmatrati kao pitanje od najveće važnosti za građane Budve i to bi morali da urade i dvije sukobljene liste bivšeg DF-a, jer i u njihovim redovima postoji snažan uticaj narkokartela“ – pojašnjava Medojević.

Dijalog preduslov za prevazilaženje krize

„Odnos prema korupciji i narkokartelima kao zajedničkoj opasnosti po demokratiju, bezbjednost građana i njihove imovine, nivo privlačenja investicija, dolazak turista, morao bi imati i zajednički politički iskaz kroz dijalog svih antimafijaških struktura u Budvi i formiranja jedne lokalne vlasti sastavljene od svih političkih struktura koje dijele iste ciljeve i prioritete.

Neka vrsta lokalne Vlade nacionalnog (Budvanskog ) spasa bio bi adekvatan odgovor političke elite svjesne situacije u Budvi i problema narkoterorizma i političkog uticaja mafije.

Formiranje jedne takve vlasti bi poslalo snažnu poruku i svim građanima Budve, ali i Crne Gore da je vrijeme za dijalog i dogovor oko zajedničkog djelovanja protiv zajedničkog problema koji prijeti da destabilizije zemlju i ugrozi Ustavni poredak.

Nijesu uvijek funkcije i fotelje važne. Ponekad treba pokazati državničku hrabrost, vizionarstvo i patriotizam i uraditi nešto važno za svoj narod i državu!“ – zaključuje Nebojša Medojević.

Tagovi