Crnogorski premijer Zdravko Krivokapić promijenio je ploču istog dana kada je preminuo mitropolit Amfilohije. Tog dana je odustao od saradnje sa Demokratskim frontom, odluku je u danu mitropolitove smrti saopštio liderima koalicije koja ga je dovela na vlast, poručuje Andrija Mandić, jedan od lidera Demokratskog fronta, u intervjuu za Srpski telegraf.

Onog dana kada je umro mitropolit Amfilohije Zdravko Krivokapić nam je jasno saopštio da u svojoj vladi ne želi DF, kao ni koaliciju Za budućnost Crne Gore. On je želio da ima vlast bez dvotrećinske snage poslanika u parlamentu. Vjerovao je da su ljudi potkupljivi i mislio je da će, kad oformi svoju vladu, svi iz DF potrčati kod njega i da će mu se staviti na raspolaganje. Jasno je da je sve te ljude procjenjivao prema sebi, ali, moram da kažem, loše je procijenio.

Kako komentarišete laži koje je Zdravko Krivokapić iznosio kada je riječ o DF?

Zdravko Krivokapić neobično laže kada je u pitanju DF, a jedna od laži je i ta da je DF bio neko ko je zaustavljao ili osporavao donošenje Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Naime, DF je zajedno sa koalicijom Za budućnost Crne Gore omogućio dominantno izglasavanje tog zakona, a potom i primjenu. Baš onda kada se usvajao prethodni zakon, DF se oštro suprotstavio režimu Mila Đukanovića, zbog čega smo bili i uhapšeni, dok je Krivokapić u tom periodu servisirao Milovu politiku. Uložili smo veliki trud zajedno s nekim ljudima iz SPC da ga iz naručja Đukanovića prebacimo na drugu stranu.

Nedopustive prijetnje

Sprema li se haos u sukob pred ustoličenje vladike Joanikija?

Smatram da svi pravoslavni Srbi iz Crne Gore, kao i predstavnici medija, treba da prisustvuju svečanom činu ustoličenja mitropolita Joanikija jer je to za sve nas veoma važan događaj. Poruke onih koji pozivaju na nasilje ne treba da budu prepreka ljudima koji žele dođu na Cetinje i da budu prisutni tako važnom događaju. Siguran sam da prijetnje ljudi koji žele da jedan takav čin, kao što je ustoličenje mitropolita, propadne ne bi bile moguće da je vlada valjano obavljala svoj posao i da je iskidala sve veze izvršne vlasti sa DPS i organizovanim kriminalom. Da su uhapšeni kriminalci i počinioci teških krivičnih djela, ništa od ovih prijetnji ne bi bilo.

Slažete li se se ocjenama da je Krivokapić izdao srpski narod i DF?

Ništa što je prije izbora obećao nije ispunio, te da, zbog toga smatram da je on izdao sve one koji su ga doveli na vlast. Jedan anonimni profesor, koji je imao put od komuniste preko DPS pristalice do nosioca naše liste, prosto se pogubio u vremenu kada je postao premijer i naneo mnogo štete našem izbornom programu. On je obećavao dobru saradnju sa Srbijom, obećavao je zaštitu imovine i čuvanje dostojanstva i časti SPC, a ništa od toga nije ispunio. Jednostavno rečeno, Krivokapić je izdao narod koji ga je 30. avgusta doveo na vlast i to je jedino što je evidentno kada je u pitanju uspjeh njegove vlade.

Premijer vas optužuje da sarađujete sa DPS da biste srušili njegovu vladu. Da li je to tačno?

U pitanju je samo još jedna laž u nizu, Krivokapić ovakve poruke šalje dok sedi na zajedničkim sastancima sa Milom Đukanovićem. Evidentno je da su Krivokapiću laži glavni alat u ovoj političkoj borbi. Ali mora da zna da su u laži kratke noge i da ga svaku put, kada iznese neku laž, vrlo brzo demantuju i ljudi i vrijeme. Evo, ja mu poručujem da je obični lažov ako ne saopšti ime i prezime bilo kog poslanika iz DF koji je imao bilo kakvu saradnju, s bilo kim iz DPS, i koji je želeo da sa DPS sruši njegovu vladu.

O položaju Srba u Crnoj Gori

Mandić je podsjetio i na to da su Srbi bili veoma diskriminisani pod vlašću DPS, ali da se pobjeda, koja se desila 30. avgusta, desila upravo zahvaljujući Srbima.

Za ono što se desilo 30. avgusta, zahvaljujući srpskom narodu, Srbi su dobili malo. Oni sad u vrijeme nove vlade ne mogu da dobiju čak ni slobodan popis iako je to zakonska obaveza.

Tagovi