Snažno osuđujem prijetnje i mizogine izjave koje je poslanik Živković uputio poslanici Zdenki Popović i podsjećam da je Skupština Crne Gore dužna biti prostor u kome se žene osjećaju bezbjedno, poštovano i ravnopravno, saopštila je Nađa Laković, poslanica Pokreta Evropa sad.

Saopštenje prenosimo integralno:

Izjava poslanika Živkovića – “Baš me briga za žene i ženska prava” – u kombinaciji sa prijetnjom “Imaćeš ogroman problem, zapamti to”, koju je u više navrata uputio koleginici Popović povišenim tonom, ne predstavlja politički nesporazum, već jasan primjer rodno zasnovanog nasilja.

Političarke širom Crne Gore svakodnevno su izložene uvredama, prijetnjama i pokušajima zastrašivanja – kako uživo, tako i u online prostoru. Ono što je neprihvatljivo jeste da se tom krugu nasilja sada pridružuju i poslanici, koji bi trebali da budu primjer poštovanja, dijaloga i političke kulture.

Poslanica Popović, kao i svaka žena u Crnoj Gori, ima pravo na dostojanstvo, sigurnost i slobodu govora – bez straha da će zbog toga biti verbalno napadnuta, ućutkivana ili vrijeđana. Žene moraju biti zaštićene od onih koji misle da je prijetnja legitimna alatka, a mizoginija dozvoljen stav.

Poslanik Živković će imati priliku da dokaže da li ga je briga za žene i ženska prava već do kraja jula, kada će se glasati o povećanju kvota za žene na izbornim listama sa 30% na 40%. U tom glasanju neće biti prostora za populizam ni izgovore – biće to test iskrenosti i političke dosljednosti svakog poslanika. Javnost s pravom očekuje da oni koji tvrde da podržavaju ženska prava to dokažu glasom, a ne riječima.

Vrijeme kada su žene ćutale – prošlo je. Vrijeme kada su kolege mogle prijetiti nekažnjeno – takođe. Ovakvom ponašanju mora se stati na kraj. Danas, kada napadnete jednu ženu, dobićete odgovor svih nas. A Crna Gora ne može sebi dozvoliti da na putu ka evropskim vrijednostima toleriše nasilje, prijetnje i mizoginiju – ni u Skupštini, ni van nje.

Tagovi