Eto, dočekasmo i to – da sve maske konačno padnu. Na političkoj sceni Crne Gore formira se savez koji je, još donedavno, bio nezamisliv čak i u najradikalnijim političkim kalkulacijama. Blokaderski front iz redova Srbije – kako ga percipira dio javnosti – uspio je ono što se činilo nemogućim: da objedini politički i medijski spektar u kojem se rame uz rame sada nalaze DPS, Pokret Evropa sad, Vijesti, N1, Nova M, Antena M, Pobjeda, pa čak i pojedini „borci protiv DPS-a“, koji su godinama gradili svoj legitimitet upravo na suprotstavljanju režimu Mila Đukanovića.

Taj novi savez više ne krije svoje zajedničke interese – ili ih, možda tačnije, više i ne može sakriti. Interesi su postali toliko očigledni da svaka dalja gluma ideoloških razlika gubi smisao. U praksi, riječ je o klasičnoj političko-medijskoj simbiozi u kojoj se – pod plaštom navodne borbe za stabilnost, pravdu, ili evropske integracije – štite međusobne pozicije, privilegije i sfere uticaja.

Antena M, koja je redovno bila antisrpski glas u Crnoj Gori danas sve otvorenije ulazi u kolaboraciju s akterima koje je decenijama kritikovala poput Pokreta Evropa sad gdje se konačno mogu vidjeti obrisi njihovog nekadašnjeg „DPS-ovanja“.

Pobjeda, tradicionalno bliska starom režimu, sada pruža platformu i novim „nositeljima promjena“ u Srbiji, sve dok se narativi podudaraju s potrebama bivšeg režima u Crnoj Gori.

Vijesti, koje su nekada igrale ključnu ulogu u razobličavanju kriminalnih struktura u vlasti, sada djeluju kao da traže zajednički jezik s onima koje su godinama napadale. Sve to pod kišobranom „borbe protiv retrogradnih snaga“, iako je jasno da se borba vodi isključivo za očuvanje uticaja.

Ako se neko još pita gdje su ideologija, dosljednost, principi – odgovor je jasan: u drugom planu. Prvi plan je sada rezervisan za interese, mandate, projekte, i raspodjelu moći.

A narod? On gleda, s nevjericom, kako bivši protivnici postaju najbliži saveznici, kako se granice brišu, kako retorika blijedi, i kako sve to biva servirano kao „normalizacija“ političke scene. Neka je sa srećom nova politička ljubav. Ako ništa drugo – bar više niko ne glumi da se ne poznaju.

Tagovi