Kako Đoković može da vrati prvo mjesto na ATP listi

0

Trka u troje – tako će na Rolan Garosu teći nadmetanje na čijem cilju piše broj 1 poslije pariskog opena. Od trojice kandidata, Karlosa Alkaraza, Danila Medvedeva i Novaka Đokovića, najteže će biti srpskom asu.

Jer, on jedini iz ovog trilinga ne zavisi samo od sebe. Nole će se vratiti na vrh ako ostvari dva uslova – da on osvoji titulu, a da Španac ne uđe u finale. S druge strane, Karlitosu, baš kao i Danilu, dovoljno je da osvoje Kup musketara – bez obzira na učinak preostale dvojice – pa da poslije Francuskog opena predvode bijeli karavan.

Naravno, razlog za ovakve računice je broj poena na ATP rejtingu. Alkaraz se na prvo mjesto vratio poslije mastersa u Rimu i sada ima 6.815 poena. Medvedev je poslije neočekivanog trijumfa na Foro Italiku iskočio na drugu poziciju sa 6.330, dok Đoković nije odbranio titulu i pao je na treće mjesto sa 5.955. S obzirom da Španac i Srbin brane po 360 poena za četvrtfinale iz 2022, a Rus samo 180 za osminu finala, matematika je jasna.

Kako će Alkaraz i Medvedev na preksutrašnjem žrijebanju biti postavljeni za prvog i drugog nosioca, postoji mogućnost da njihov duel u finalu bude i za titulu i za broj 1.

Naravno, niko ne smije unaprijed da otpiše Đokovića koji je, poslije otkaza Rafaela Nadala, najtrofejniji učesnik na Garosu. On ima dvije titule, a Sten Vavrinka jednu.

Zato će biti veoma interesantno na koga će Nole, kao treći nosilac, ići u polufinalu. Ako bude u Alkarazovoj polovini, njihov polufinalni duel bi mogao da bude bitka za broj 1. Jer, ako savlada Karlitosa, nema dileme da će Đoković biti favorit u finalu, a pehar bi mu u tom slučaju donio i prvo mjesto na ATP listi.

Ako bude u polovini sa Medvedevim i pobijedi ga, njega bi vjerovatno izbacio iz trke za brojem 1, a od imena drugog finaliste zavisio bi svjetski poredak. Ako bi to bio Alkaraz, on bi ostao na vrh bez obzira na ishod finala. U suprotnom, sve bi zavisilo od Đokovića.

Naravno, svaki teniser ima nekoliko scenarija koji ga vode na vrh:

ĐOKOVIĆ IDE NA BROJ 1 AKO:

1. Osvoji titulu a Alkaraz ne uđe u finale
  2. Stigne u finale, Alkaraz ispadne prije četvrtfinala, a Medvedev prije polufinala

ALKARAZ IDE NA BROJ 1 AKO:

1. Osvoji titulu
  2. Uđe u finale i ne izgubi ga od Medvedeva
  3. Ispadne u polufinalu, Medvedev ne uđe u finale, a Đoković ne osvoji titulu
  4. Ispadne u četvrtfinalu, Medvedev ne uđe u polufinale, a Đoković ne osvoji titulu

MEDVEDEV IDE NA BROJ 1 AKO:

2. Uđe u finale i ne izgubi ga od Alkaraza ili Đokovića
  3. Izgubi u polufinalu, Alkaraz ispadne u četvrtfinalu ili ranije, a Đoković ne osvoji turnir
  4. Ispadne u četvrtfinalu, Alkaraz izgubi u prvom ili drugom kolu a Đoković ne uđe u finale

Interesantno je da će se u Parizu voditi bitka za broj 1 i u ženskoj konkurenciji – ne dešava se često da poslije istog turnira može doći do promjene na vrhu u cijelom teniskom svijetu.

Iga Švjontek brani titulu i biće joj dovoljno da se plasira u polufinale da ostane prva na svijetu. Ali ako to ne uspe, onda Arini Sabaljenki trijumf donosi debi na vrhu. Naravno, ima još kombinacija, ali ove su najosnovnije.