Očigledno je da 1991. godine, kada se proglašavala ekološka država Crna Gora, SPC nije bila okupatorska crkva.
Naime na slici možemo vidjeti grupu ljudi, koji su tad na Žabljaku proglasili Crnu Goru ekološkom državom. Na slici se nalaze nekadašnji predsjednik Crne Gore-Momir Bulatović, pored njega je Milo Đukanović, a interesantno je što se na skupu nalazi i Mitropolit Amfilohije.
Kako ovo protumačiti? Da li je i tada Đukanoviću SPC bila okupatorska crkva ili mu je ipak bila sredstvo da dođe do postavljenog cilja? Očigledno je da su 90te godine bile vrijeme na koje danas Đukanović nije ponosan.

