Ministar za evropske integracije u Vladi Republike Srbije Jadranka Joksimović razgovarala je sa ministrom spoljnih poslova i trgovine Republike Mađarske Peterom Sijartom o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, bilateralnim odnosima i o pitanjima od značaja za sprovođenje politike proširenja Evropske Unije na region Zapadnog Balkana.

Joksimović je istakla da naša zemlja visoko ceni strateško zalaganje Mađarske za doslednu primenu nove metodologije u pristupnim pregovorima, pre svega u skladu sa proklamovanim načelima verodostojnosti i predvidljivosti.

„Uz snažnije političko vođenje, Srbija je uspela da postigne značajan napredak u vladavini prava, ali i u drugim oblastima, što je i omogućilo otvaranje klastera 4 – Zelena agenda i održiva povezanost krajem prošle godine. Nakon što su voljom građana Srbije potvrđeni amandmani za izmenu Ustava u pravcu veće nezavisnosti pravosuđa, očekujemo da će u prvoj polovini ove godine naši evropski partneri dati saglasnost za otvaranje i klastera 3 – Inkluzivni rast i konkurentnost i time primeniti i načelo brže dinamike procesa, koja mora biti usklađena sa dostignućima države kandidata“, rekla je Joksimović.

Kako je naglasila, uverena je da će Mađarska nastaviti da principijelno podržava evropski put Srbije, kao što podržava i reformske procese koji vode dostizanju merila za pristupanje Evropskoj uniji.

Joksimović i Sijarto razmatrali su i zajedničke aktivnosti u sprovođenju „Memoranduma o razumevanju između vlada Srbije i Mađarske radi produbljivanja saradnje dveju zemalja uspostavljanjem Programa za izgradnju kapaciteta Zapadnog Balkana“, koji je potpisan sredinom prošle godine.

Takođe, razgovarali su i o važnosti već realizovanih i programiranju novih projekata prekogranične saradnje Srbija – Mađarska.

Tagovi