Gruzija prvi put na EURU: Ščešnji heroj Poljske, Ukrajinci ponovo preokrenuli

0

San je dosanjan – Gruzija je nakon boljeg izvođenja penala savladala Grčku u Tbilisiju (4:2) u finalu C divizije baraža, i prvi put u istoriji plasirala se na Evropsko prvenstvo. Ujedno, i na prvo veliko takmičenje.

Nakon 90 minuta, potom i u dodatnih 30 u produžecima mreže su ostale netaknute (0:0), da bi u penal seriji Gruzini bili spretniji i srećniji i preko šampiona Evrope iz 2004. godine čekirali kartu za Njemačku.

Gruzija će na Euru igrati u grupi F sa Portugalom, Turskom i Češkom.

Sa druge strane, Heleni, ni posle deset godina neće igrati na velikom takmičenju. Poslednji put nastupili su na Mundijalu u Brazilu 2014. godine, dok ih na Euru ih nema od 2012. i šampionata koji je održan u Poljskoj i Ukrajini.

Slaviće se u Gruziji plasman na kontinentalnu smotru do duboko u noć.

Ništa od iznenađenja Islanda – rival Crne Gore u narednom ciklusu Lige nacija poveo je u Vroclavu golom Gudmundsona u 30. minutu, ali je Ukrajina u nastavku baraž duela B divizije pokazala karakter i preko Cigankova u 54. i Mudrika u 84. režirala preokret (2:1) za trijumf i četvrti uzastopni nastup na Evropskom prvenstvu.

Ukrajina je tako u pet dana drugi put preokrenula rezultat, nakon što joj je to uspjelo u finišu protiv Bosne i Hercegovine u Zenici.

Na EP Ukrajina će se nadmetati u grupi E sa Belgijom, Slovačkom i Rumunijom.

Posljednja, 24. reprezentacija koja je čekirala kartu za Njemačku je Poljska, koja je u finalu divizije A nakon penal ruleta savladala Vels u Kardifu sa 5:4.

U 120 minuta fudbala nije bilo golova.

Čovjek odluke bio je golman Poljske Vojčeh Sčešnji koji je u poslednjoj, petoj seriji odbranio udarac Danijela Džejmsa.

Za trenutak je slavlje Roberta Levandovskog i drugova prekinuo Danijele Orsato. Italijanski sudija je želio da provjeri da li je golman Juventusa sa obje noge napustio gol liniju prilikom intervencije ali je iz VAR sobe dobio potvrdu da je sve čisto.

Poljska će na šampionatu Evrope igrati u grupi D, sa Francuskom, Austrijom i Holandijom.