Gruzija nije imala šanse: Pešićevi izabranici, lakše nego što se očekivalo, odradili posao u Tbilisiju

0

Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je kao gost Gruziju u Tbilisiju sa 76:63 u meču drugog kola kvalifikacija za Evrobasket.

Vicešampion svijeta je odigrao sa velikim autoritetom i potpuno zasluženo stigao do trijumfa protiv selekcije koju sa klupe vodi Aleksandar Džikić.

Najbolji u redovima srpske selekcije bili su Marko Gudurić sa 16 i Vanja Marinković koji je ubacio poen manje. Dvocifreni su bili i Aleksa Avramović sa 12, te Filip Petrušev sa 11 poena.

Tornike Šengelija je postigao 17 za Gruziju.

Srbija je meč u Tbilisiju dobro započela petorkom Jaramaz, Gudurić, Dobrić, Petrušev i Mitrović. Petrušev je u prvom napadu pogodio trojku na koju su se nadovezali Gudurić i Mitrović.

Na drugoj strani, od samog starta vidjelo se da su naturalizovani Tomason, te iskusni Šermandini i jedan od najboljih igrača u Evropi Šengelija triling koji će nam praviti najviše problema večeras. Posle koša Tomasona Gruzini su prvi put poveli (9:7), ali su „orlovi“ brzo odgovorili i natjerali selektora domaćih Aleksandra Džikića da zatraži prvi tajm-aut pri vođstvu Srbije od 13:9.

Do kraja prve četvrtine Srbija je stekla opipljivu prednost. Petrušev je bio nerješiva enigma za rivala, a Davidovac sa „penala“ doveo naš tim do „+9“ (21:12).

Trojkom Avramovića na startu druge dionice Srbija je došla do prve dvocifrene prednosti (24:14), ali su Gruzini odgovorili serijom 9:2 i primakli se „orlovima“. Razigrao se Šengelija koji je prvo poluvreme završio kao najefikasniji sa 11 poena.

Ipak, Srbija je imala mnogo više aduta. Marinković je pogađao spolja, Mitrović iz reketa, a Avramović standardno bio izuzetno agresivan u odbrani i odlučan u napadu za najveću prednost Srbije od 38:25.

Uspjeli su Gruzini da do kraja poluvremena smanje zaostatak. Najviše zahvaljujući Šengeliji i boljoj igri u odbrani napravili su seriju 6:0, te se na veliki odmor otišlo sa prednošću od 38:31.

Dobro su Pešićevi izabranici započeli i drugo poluvrijeme. Gudurić je pogodio trojku i vratio dvocifrenu prednost „orlovima“ (43:33).

Proradio je i Gruzinima šut za tri posle 1/11 u prvom poluvremenu. Vezali su pogotke spolja Tomason i Šengleija, a Džikićev tim spustio na 41:45, što je Pešića natjeralo da zatraži minut odmora.

Nakon tajm-auta Gudurič je preuzeo odgovornost, pogodio dvije trojke, a onda i polaganje, tako nam vratio dvocifrenu prednost i postao najefikasniji sa 16 poena.

Odličnom Guduriću priključio se Avramović sa novim pogotkom spolja, da bi Očkikadze prekinuo seriju Srbije i uzvratio na drugoj strani.

Držao je Šengelija koliko je mogao Gruzine u igri. Posle njegovih poena domaćin je smanjio na 56:60 posle minut i 20 u poslednjoj dionici, ali naši igrači ostali su maksimalno fokusirani. Avramović je uspio da još jednom pokrene ekipu i ubaci trojku za 67:56, tako odbije nalet Gruzina.

Meč je konačno prelomljen novom trojkom Marinkovića kojom smo otišli na maksimalnih „+15“ (71:56) na šest minuta prije kraja.

Srbija je u završnici lako sačuvala stečenu prednost i upisala drugi trijumf u kvalifikacijama, dok je Gruzija pretrpjela drugi poraz.