Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović je saopštio da je Posebno odjeljenje za borbu protiv korupcije VJT u Beogradu formiralo predmet i obratilo se Ministarstvu pravde SAD za dostavljanje potrebnih obavještenja povodom sumnji koje su na račun USAID-a u prethodnom periodu iznijeli najviši državni zvaničnici SAD u vezi sa zloupotrebom sredstava, mogućim pranjem novca i nenamjenskim trošenjem sredstava američkih poreskih obveznika u Republici Sbiji.
„U tim izjavama pomenute su nevladine organizacije kao i ugovaračii SAD koji su dobijali projekte u Srbiji. Među onima koji su iznijeli sumnje u vezi sa radom USAID-a su predsjednik SAD Donald Tramp, državni sekretar Marko Rubio, portparol Bijele kuće Karolina Levit, zatim Odsjek za efikasnost vlade SAD na čijem čelu je Ilon Mask, kao i direktor FBI Keš Patel“, rekao je Stefanović.
Kako je naveo, zamolnica Ministarstvu pravde SAD upućena je putem međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima preko Ministarstva pravde Republike Srbije.
„Razlog za obraćanje je činjenica da dodjela i trošenje sredstava USAID-a nisu automatski dostupne tužilaštvu, već, prema pravilima koje ta organizacija sama ustanovila, sam USAID odlučuje koje će podatke dostaviti tužilaštvu, i to tek pošto Tužilaštvo dokaže USAID-u da postoje konkretne sumnje o nepravilnostima i pranju novca“, rekao je Stefanović.
Istakao je da je obraćanje resornom Ministarstvu SAD usledilo povodom predistražnog postupka koji je Posebno odeljenje za borbu protiv korupcije VJT u Beogradu pokrenulo u pravcu utvrđivanja postojanja elemenata krivičnog djela zloupotreba položaja odgovornog lica i krivičnog djela pranja novca iz Krivičnog zakonika protiv, za sada, nepoznatih lica.
Tužilac je naveo da prekomjerna koncentracija sredstava na računima nekoliko nevladinih organizacija ili povezanih konsultantskih firmi u Srbiji uz netransparentan proces dodjele sredstava samo uskom krugu nevladinih organizacija i odsustvo cjelovitih finansijskih izveštaja ukazuje na postojanje osnova sumnje u zakonitost trošenja sredstava USAID-a, objavljeno je na sajtu Tužilaštva.
Kako je rekao, od Ministarstva pravda SAD konkretno se traži pomoć radi pribavljanja dokaza, dostavljanja informacija ili eventualnih nalaza vještaka, dostavljanja finansijskih, privrednih ili posvlonih evidencija (ugovora, računa i dr.) podataka od banaka ili drugih finansijskih institucija, te identifikovanja ili pronalaženja dobiti od kriminala ili drugih stvari koje mogu poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku u Republici Srbiji pred nadležnim sudom.
Policiji upućen zahtev za prikupljanje potrebnih obavještenja
„Istovremeno, zbog ozbiljnosti iznijetih optužbi, te radi provjere navoda i prikupljanja dokaza u vezi sa sumnjama u nenamjensko trošenje sredstava USAID, zloupotrebi sredstava i mogućem pranju novca od strane nevladinih organizacija u Srbiji, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije VJT u Beogradu uputilo je policiji zahtjev za prikupljanje potrebnih obavještenja u cilju utvrđivanja da li postoje osnovi sumnje da je neko lice izvršilo krivično djelo iz nadležnosti ovog odeljenja“, naveo je glavni javni tužilac.
Naloženo je da se za sada, kako je rekao, od četiri nevladine organizacije izuzme sva dokumetacija u vezi sa donacijama USIAD-a, kao i da se obave razgovori sa odgovornim licima tih NVO na okolnost trošenja sredstava iz donacija, unaprijed utvrđenih procedura trošenja sredstava USAID, kao i da li je postojala obaveza obaveštavanja donatora o namenskom trošenju tih sredstava i drugo.
„Policiji je naloženo i da preduzme druge radnje i mjere na osnovu svojih ovlašćenja te da dostavi izvještaj tužilaštvu“, dodao je Stefanović napominjući da je tim povodom policija jutros po nalogu tužilaštva započela prikupljanje obavještenja u vezi sa radom Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Građanskih inicijativa, Centra za praktičnu politiku i Trag fondacije.
Takođe, kako je istakao, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije VJT u Beogradu uputilo je zahtjeve za prikupljanje potrebnih obavještenja Narodnoj banci Srbije i Upravi za sprečavanje pranja novca, kako bi se provjerile novčane transakcije pomenutih nevladinih organizacija.
(Euronews)

Napokon će nam sinuti sunce, kad se rešimo svih tih vampira koji su nam energiju sisali.
Borba za suzbijanje korupcije treba da istrazi svu dokumentaciju nvo
Ovo nije samo problem NVO, već i pokazatelj dubljih problema u načinu kako strani uticaj može ugroziti unutrašnju stabilnost.
Ovo nije samo problem NVO, već i pokazatelj dubljih problema u načinu kako strani uticaj može ugroziti unutrašnju stabilnost.
Ko se buni protiv istrage, možda ima šta da krije?
Red i zakon su osnova svake ozbiljne države.
S obzirom na sve te strane donacije, jasno je da su neki politički entiteti koristili nevladine organizacije za sprovodjenje svojih političkih interesa, što je izuzetno štetno za stabilnost zemlje.
Zastrašujuće je koliko su sredstva iz stranih fondova bila usmerena na projekte koji nisu doprinosili, već destabilizovali društvo, podstičući građane na proteste i političke nemire.
Policija u Srbiji zaslužuje sve pohvale za hrabro postupanje i za sve napore u razotkrivanju onih koji su se obogatili od stranih donacija, radeći protiv interesa države.
Polako ali sigurno otkrivaju se svi plaćenici, pitanje je šta ćemo sledeće otkriti.
USAID je finansirao hibridni rat, a meta napada je bila i Srbija.
Svi oni koji pokušavaju da destabilizuju Srbiju vide Vučića kao prepreku jer on vodi zemlju napred. Njegova odlučnost je neupitna!
Sve mora da bude po zakonu, dosta su radili sta su hteli, ne moze vise, narod to nece da trpi
Krivci treba da odgovaraju
Bravo za tužilaštvo! Važno je da se ovakvi slučajevi istraže i da se pokaže posvećenost borbi protiv korupcije.
Zadovoljstvo je videti da su vlasti ozbiljno shvatile ove optužbe i da je istraga pokrenuta. Ovakvi potezi jačaju poverenje u pravosudni sistem.
Konacno pravi potez preispitivanje poslovanja NVO sektora.
Konacno da se sazna prava istina oko finansiranja USAID-a u Srbiji.
Red i zakon su najbitnije za jednu zemlju.
Tužilaštvo se obratilo Ministarstvu pravde Sjedinjenih Američkih Država za dostavljanje potrebnih obaveštenja u vezi sa zloupotrebom sredstava, mogućim pranjem novca i nenamenskim trošenjem sredstava američkih poreskih obveznika u Srbiji
Potrebno je ispitati sve finansijske izvestaje nevladinih organizacija
Nevladine organizacije su se umrezile u cilju rusenja vlasti u Srbiji