„Galski pijetlovi” lete na krilima Embapea i rekordera Žirua: I Loris ispisao istoriju

0

Aktuelni svjetski prvaci, Francuzi, korak su bliži odbrani krune. Dešanovi momci su u osmini finala Mundijala u Kataru, na Al Tumama stadionu u Dohi savladali Poljsku 3:1 (1:0) i sada čekaju pobjednika večerašnjeg duela Engleska – Tunis (20 sati).

Strijelci za Francuze su bili Olivije Žiru u 44. i Kilijan Embape u 74. i 90+1. minutu. Počasni gol za Poljake postigao je Robert Levandovski iz jedanaesterca u 90+9. minutu.

Česlav Mihnievič nije odustao od taktike koju je primjenjivao na cijelom šampionatu. Prepustio je poljski trener loptu „trikolorima”, mislio prije svega kako da zaštiti mrežu iza leđa Vojčeha Šćesnog. „Galski pijetlovi” su opsijedali šesnasterac rivala. Čuvar mreže Poljaka je bio siguran prilikom udaraca Čuamenija, Dembelea i Kundea sa distance, nije morao da interveniše ni kada je Varan, poslije kornera glavom šutirao preko prečke. Međutim, Francuzi su bili sve bliži željenom pogotku. U jednom momentu je Grizman uposlio Dembelea na strani, ovaj kao po bilijarskom stolu poslao loptu na drugu stativu, Olivije Žiru je međutim zakasnio i umjesto mreže pogodio je samo gol aut. Igrao se 36. minutu kada je Kilijan Embape „slomio kičmu” čuvari na lijevom boku, šutirao topovski u bliži ugao, a najbolji golman grupne faze Mudnijala odbio u korner.

Poljaci su tek u finlišu prvog poluvremena odlučlili da krenu na polovinu rivala. Prvo je Robert Levandovski oprobao šut sa distance – bio je neprcizan. I zatim velika šansa. Šimanski je ubacio loptu sa lijeve strane, Zielinski iz trka šutirao sa 11 metara, pravo u Lorisa, zatim još jednom, opet je odbio golman aktuelnih prvaka, da bi udarac Kaminskog na gol liniji zaustavio Varan.

Ipak u 44. minutu izabranici Didijea Dešana su otvorili poljsku bravu. Embape je proturio loptu za Žirua, a napadač rutinski pogodio malu mrežu i tako postao najbolji strijelac u istoriji reprezentacije Francuske sa 52 gola.

Tijeri Anri je tokom karijere postigao 51 gol za „plave”. Za sada je daleko Grizman sa 41. pogotkom. Na vječnoj listi su Mišel Platini (41), Karim Benzema (37), David Trezege (34), Kilijan Embape, Zinedin Zidan (po 31), Žist Fonten i Žan-Pjer Papen (po 30).

„Trikolori” su i pored vođstva, nastavili sa napadima i nakon odmora. Na otvaranju drugog poluvremena je probao Grizman iz slobodnog udarca, ali je Ščesni odbio.

U 74. minutu je sijevnula kontra „les bleus”. Žiru je proslijedio loptu Dembeleu, ovaj pronašao Embapea na lijevoj strani šesnaesterca. As Pari Sen Žermena je imao vremena da se namjesti i pošalje neodbranjivu „bombu” pod prečku i tako zapečati sudbinu Poljaka (2:0). Bio je to četvrti pogodak najboljeg strijelca šampinata u Kataru. Dvadesettrogodišnji Embape je ujedno stigao do osmog pogotka na mundijalima i drugi je na vječnoj listi Francuske u tom segmentu, iza Fontena.

Nije to međutim zadovoljilo Embapea, koji je u prvom minutu sudijske nadoknade sa slične pozicije pododio dalji ugao i postavio konačnih 3:0. Bio je to njegov 16 gol u poslednjih 14 mečeva za Francusku i naravno peti na SP u Kataru, ukupno deveti na mundijalima.

Poljaci su do počasnog pogotka stigi u devetom minutu sudijske nadoknade vremena. Sudija Venecuela je nakon poziva iz VAR sobe, pokazao na bijelu tačku jer je vido da je nakon centaršuta Grošickog, Upamekano igrao rukom u svom kaznenom prostoru. Levandovski je sa bijele tačke savladao Lorisa iz drugog pokušaja. U prvom navratu je francuski golman odbranio šut Levi, ali je sa obje noge bio van gol linije, što nije dozvoljeno.

Nije se samo Žiru danas upisao u knjigu rekorda francuskog fudbala. Golman Loris je upisao 142. nastup za nacionalni tim i tako se na vrhu vječne liste izjednačio sa Lilijanom Tiramom.

Štoper Varan je proslavio jubilej, 90. meč za nacionalni tim.

Nevjerovatan podvig je upisao i Antoan Grizman. As Atletiko Madrida je upisao 71. uzastopni meč za Francusku. Niz je počeo 31. avgusta 2017. godine.

Osmina finala: Holandija – SAD 3:1, Argentina – Australija 2:1, Francuska – Poljska 3:1, Engleska – Senegal (20); ponedjeljak: Japan – Hrvatska (16), Brazil – Južna Koreja (20); utorak: Maroko – Španija (16), Portugal – Švajcarska (20).