Federer osvojio 20. gren slem titulu

0

Rodžer Federer je odbranio titulu na Australijan openu i da tako prigrlio svoju čak 20. gren slem titulu u karijeri. Švajcarac je nakon velike borbe u pet setova slavio po deveti put nad Marinom Čilićem koji tako nije stigao do drugog gren slem trofeja. Fedeks je bio bolji nakon tri sata i tačno tri minuta igre sa 6:2, 6:7 (5), 3:6, 6:3 i 6:1.
Iksusni as je krenuo snažno na samom startu meča, dok je Marin napravio početničku grešku i povukao se, što maestro iz Bazela je iskoristio i poveo sa 4:0, a ubrzo je uzeo i prvi set. Drugi set finala je bio daleko napetiji, gotovo svaki gem je mogao da ode na obije strane, pretili su i jedan i drugi. Najnapetije je bilo pri 5:4 za Čilića kada je Fedeks duplom servis greškom dozvolio Hrvatu set poen, ali nije iskoritio. Propušteno šansu nadoknadio je odličnom igrom u tej-brejku došavši do izjednačenja. U treći set je očekivano bolje ušao momak iz Međugorja, mučio je Švajcarca, ali nikako nije uspevao da ga slomi. Ipak, Federer je u šestom gemu stigao do tri vezane brejk-lopte na greške protivnika koji je odjednom počeo da igra prilično pasivno što ga je i skupo koštalo pošto je taj set izgubio.
Naravno, u četvrtoj deonici finala Federer je odmah krenuo da završi posao i dođe do te 20. grend slem titule, tako da je odmah uzeo servis tada već frustriranom i prilično bespomoćnom protivniku. Ipak, da Fedeks nije to što je nekada bio, barem dok su Nole, Rafa, Sten i Endi bili zdravi pokazao je serijom grešaka kojom je dozvolio Čiliću da izjednači na 3:3, a onda je Hrvat iskoristio treću brejk priliku za potpuno preokret i 5:3. Poslednji gem čevrtog seta je bio čista formalnost.
Poslednji odlučujući set je krenuo loše po Čilića koji je prvo ispustio lepu priliku, a potom dozvolio protivniku da mu uzme servis i povede sa 2:0. Borba se nastavila do šestog gema kada je Fedeks ponovo brejkovao protivnika, što je bio izapravo i kraj.