Predsjednik Turske rekao je novinarima da je cilj njegove zemlje da priredi sastanak ruskog i američkog predsjednika.

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan rekao je da bi ove sedmice mogao da razgovara sa svojim ruskim i američkim kolegama kako bi se ispitala mogućnost održavanja sastanka lidera u Istanbulu, kako bi razgovarali o sukobu u Ukrajini.

„Održavanjem telefonskih razgovora sa (ruskim predsjednikom Vladimirom) Putinom i (američkim predsjednikom Donaldom) Trampom tokom ove sedmice, vidjećemo da li možemo da ih okupimo u Istanbulu – to je naš cilj“, rekao je Erdogan novinarima, nakon što su se ove sedmice ruske i ukrajinske delegacije sastale u tom gradu.

Treći sastanak predstavnika Moskve i Kijeva u Istanbulu trajao je oko 40 minuta. Prvi krug pregovora, održan 16. maja, završen je dogovorom o razmjeni zarobljenika po formuli „1.000 za 1.000“, kao i dogovorom da obje strane pripreme memorandume o prevazilaženju krize.

Nakon drugog susreta, 2. juna, strane su razmijenile nacrte memoranduma o mirnom rješenju, a takođe su se dogovorile o razmjeni teško ranjenih ratnih zarobljenika i tijela poginulih. Moskva je Kijevu predala i nekoliko hiljada tijela stradalih.

(RT Balkan)

Tagovi