EHF Evro kup: Vojvodina nosi minimalnu zalihu u Velenje

0

Lale se vratile iz mrtvih, tinja nada za polufinale trećerangiranog evropskog takmičenja. Rukometaši Vojvodine gubili su tri gola razlike (26:29) sedam minuta pre kraja, ali pakleni finiš srpskog šampiona i velika pobjeda sa 31:30 (14:17) u prvom meču četvrtfinala Evro kupa. Novosađani su prvi put poveli na meču u poslednjim trenucima meča, kada je iskusni pivotmen Živan Pešić donio trijumf i nadu pred revanš u Velenje naredne subote. Igrale su Lale pred praznim tribinama zbog kazne od strane Evropske rukometne federacije.

U većem dijelu utakmice, gosti su bili bolji, diktirali tempo, imali prednost, ali nisu se domaćini predavali. Iako nisu imali „vjetar u leđa“ sa tribina, smogli su snage da preokrenu rezultat. U finišu je nekoliko odličnih odbrana imao Fran Lučin, dva pogotka je djelo Slovenca Gregora Ocvrika. Odbrana je bila granitna kada je bilo najvažnije, da bi Pešić donio minimalnu prednost pred revanš u Sloveniji.

Gorenje i dalje ostaje favorit, mnogo bolje igra na svom terenu, ali je tim Borisa Rojevića pokazao da raste, nastavio je sa odličanim igrama u 2023. godini.

Udarni kvartet gostiju Tilen Sokolič, Urban Pip, Peter Šiško i Domen Tajnik bili su sjajni većim dijelom meča. Počeli su Novosađani nervozno. Već poslije pet minuta bilo je 0:4. Tajnik je bio odličan na početku meča, nekoliko odbrana imao je i veteran Goražd Škof. Vodilo je Gorenje u 20. minut i sa šest golova razlike (13:7), ali su trgli Novosađani, uspjeli do poluvremena da prepolove razlike, u nastavku uspjeli da izjednače (17:17) zahvaljući raspoloženim Mohamedu Azizu Aidiju i Milošu Grozdaniću, ali opet su se Slovenci odlijepili.

Gorenje je sredinom drugog nastavka opet stvorilo +3 i prednost imalo do šest, sedam minuta prije kraja (26:29), ali slijedi raspodija domaćina u finišu i pobjeda, najznačajnija u Evropi poslednjih nekoliko godina. Koliko je veliki skalp Lala govori podatak da je Gorenje prošle sezone igralo četvrtfinale Lige Evrope, mnogo jačeg takmičenja od Evro kupa, a prije samo četiri dana tim iz Velenja je poslije drame izgubio u Celju od učesnika Lige šampiona poslije produžetka u četvrtinalu Kupa Slovenije.

Miloš Grozdanić je sedam puta matirao goste, Mohamed Aziz Aidi šest, dok su Gregor Ocvirk i Bjelorus Baris Puhovski po četiri puta zatresli mrežu gostiju. Milan Milić, Darko Milenković i Živan Pešić su se po tri puta upisali u strijelce, dok je gol dao i mladu Luka Rogan. Luka Arsenić je imao osam odbrana, dok je Fran Lučin bio odličan u finišu, skinuo četiri udarca Slovencima.

Kod tima iz Velenja blistalo je lijevo krilo Tilen Sokolič sa devet pogodaka, Urban Pip je pogodio šest puta, a Domen Tajnik i Peter Šiško su po pet puta zatresli mrežu Lala. Golmani Gorenja imali su skroman učinak. Goražd Škof je imao osam intervencija, a Emir Taletović jednu. Junioski repezentativac Srbije Branko Predović dva puta je zatresao mrežu Novosađana.

Ukoliko Vojvodina izbori polufinale zna se i potencijalni rival u borbi za finale, a to je bolji iz dvomeča švedskog Alingsasa i češke Dukle iz Praga. Prva utakmica četvrtfinala igra se u nedjelju u Skandinaviji.