Piše: Goran Danilović, lider Ujedinjene Crne Gore
Problem je i veliko neznanje – poluistine, laži, nataložena i namnožena prekrajanja činjenica, iskrivljena istorijaka slika. Nigdje kao kod nas ljudi vole da se pozivaju na istoriju ali je strašno da tako mali procenat zna o čemu se radi i o čemu tačno govori.
Veći problem je je, međutim, svjesno zloupotrebljavanje istorije, ono prečitavanje u političke i praktične svrhe.
Ja razumijem do detalja svaku političku namjeru pa i to da je Ustoličenje Mitropolita na Cetinju prilika da se partije pozicioniraju za lokalne izbore koji će uslijediti jesenas. Razumijem da se partije međusobno gone u snazi patriotizma i da svi žele da budu patriote, te da će onaj koji poziva na smirivanje strasti i poštovanje zakona biti „osuđen“ kao izdajnik. Otuda razumijem da su na Cetinju zajedno i DPS i SDP, URA, SD, Komitski savez, LP i tako redom. Ljutili se oni ili ne, ali i među njima je mnogo neznanja. Zlokobnije je, međutim, ono što znaju, a zloupotrebljavaju.
Za danas samo nekoliko pitanja za njih, a pitaću ih svaki dan, strpljivo i precizno;
1. Je li Cetinje prestolnica raznolike Crne Gore, presto i Crnogorcima i Srbima, ili oni (odbornici pomenutih stranaka i političari sa lokalnog i državnog nivoa) žele da Cetinje bude presto samom sebi?
2. Je li neko od njih, posebno mislim na DPS i SDP, prijetio nemirima kada je prvi put ustoličavan za Predsjednika CG Milo Đukanović? Je li im „dostojan“ gost na ustoličenju tada bio vojvoda Vojislav Šešelj ili su jedva dočekali da dođe?
Je li bilo protesta kada je prethodno Đukanović došao u Manastir kog vladike Amfilohija i ispred naložio badnjak u susret Božiću?
3. U kojem evropskom gradu se još u ovo doba, 2021. godine, progone hrišćani i hrišćanski episkopi? U kojoj se to evropskoj državi dešava danas da nevjerujući ljudi uslovljavaju izbore i ustoličenja u Crkvi ili vjerskoj zajednici?
4. Zašto se ćutalo kada je sadašnji Mitropolit Joanikije prije više od deceniju hirotonisan u istom manastiru za episkopa. Bilo je to u nezavisnoj Crnoj Gori, na Cetinju, pod Lovćenom? Je li zato što nije bilo lokalnih izbora ili zato što se tada nije znalo da će obnoviti hramove i crkve, izgraditi nove, i otvoriti narodne kuhinje širom eparhije Budimljansko-Nikšićke?
