Čaša vode nakon šake trešanja navodno izaziva bolove u stomaku. Bar tako glasi staro upozorenje koje se prenosi generacijama. Ali da li je ono zaista utemeljeno ili je riječ o još jednom prehrambenom mitu?

Korpa puna sočnih trešanja, crveni prsti i zatim gutljaj hladne vode – mnogima se u tom trenutku u glavi javlja rečenica: „Nemoj da piješ vodu poslije trešanja, boljeće te stomak“. Ipak, stručnjaci danas imaju drugačije objašnjenje.

Odakle potiče taj mit?

Dobra vijest je da oni koji popiju čašu vode nakon trešanja ne moraju da strahuju od bolova u stomaku. Nutricionisti se danas slažu da kombinacija trešanja i vode sama po sebi ne izaziva probavne tegobe.

Staro upozorenje vjerovatno potiče iz vremena kada kvalitet pijaće vode nije bio ni približno onakav kakav danas uzimamo zdravo za gotovo. Voda je često bila zagađena bakterijama i drugim mikroorganizmima, pa su se bolovi u stomaku ili dijareja nakon obroka često pripisivali trešnjama, iako je pravi krivac najčešće bila upravo neispravna voda.

Zašto ponekad ipak osjećamo nadutost?

Ipak, priča nije potpuno izmišljena. Trešnje kod osjetljivijih osoba zaista mogu da izazovu nadutost i nelagodnost u stomaku. Ali za to nije kriva voda, već samo voće.

Na kori trešanja nalaze se prirodni kvasci koji mogu da podstaknu fermentaciju voćnih šećera u digestivnom sistemu. Tom prilikom nastaju gasovi koji kod nekih ljudi mogu da izazovu nadutost, naročito ako pojedu veću količinu trešanja.

Kako ih je najbolje čuvati?

Trešnje nisu voće koje dugo ostaje svježe, a nagle promjene temperature dodatno ubrzavaju njihovo propadanje.

Najbolje ih je čuvati u frižideru, u fioci za voće i povrće, po mogućstvu u posudi obloženoj papirnim ubrusom. Važno je da im peteljke ostanu pričvršćene sve do konzumacije. U suprotnom, oštećeni plodovi brže privlače voćne mušice i podložniji su razvoju buđi.

(b92)

Tagovi