Crveno-bijeli već 13 godina bez prestanka lupaju „limenke”

0

Košarkaši Crvene zvezde porazili su FMP Železnik u 17. kolu ABA lige rezultatom 87:54.

Bila je ovo 38. uzastopna pobjeda crveno-bijelih nad ekipom iz predgrađa.

Od samog starta bila je evidentna razlika u kvalitetu dva tima, a domaćin je do prve dvocifrene prednosti (15:4) došao već u šestom minutu. Prišle su „limenke” pred poluvreme na šest poena zaostatka, ali je u drugom poluvremena vicešampion ABA lige ponovo uspostavio potpunu dominaciju.

U poslednjem periodu igra gostiju se potpuno raspala, naročito u poslednjoj četvrtini, a prednost tima Janisa Sferopulosa narasla je na više od 30 poena.

Najbolji u ekipi Joanisa Sferopulosa bili su Jago Dos Santos sa 17 poena i 14 asisencija i Branko Lazić sa identičnim košgeterskim učinkom u koji je ugradio četiri trojke iz pet šuteva. Poslednji put kapiten i najtrofejniji igrač u istoriji Zvezde imao je 17 poena još u februaru 2021. godine. Tada je višestruki najbolji defanzivac ABA lige imao 17 poena u meču sa kragujevačkim Radničkim.

Dobar meč odigrao je i novajlija Džavonte Smart – Amerikanac je imao 13 poena (5/11 iz igre) i 6 skokova. Luka Mitrović je dodao 12, a Rokas Gedraitis ubacio je 7.

U redovima „pantera”, za koji je igrao nekadašnji centar crveno-bijelih Ognjen Kuzmić (4p, 3sk), najefikasniji je bio još jedan bivši košarkaš Zvezde. Bojan Subotić je utakmicu završio sa 14 poena i po 3 skoka i asistencije u timu Stevana Mijovića.

Zvezda ni na ovom meču, baš kao ni protiv Baskonije u četvrtak, nije mogla da računa na svoj bekovski trojac. Utakmicu su zbog povreda propustili Miloš Teodosić, Nemanja Nedović i Nikola Topić.

Ovim trijumfom nastavila se kolosalna serija pobeda koju Crvena zvezda ima nad timom iz Železnika. Poslednji put FMP je pobijedio tim sa Malog Kalemegdana još 18. maja 2011. godine, a od tada je svaki put slavila ekipa Zvezde. Trijumf u nedelju bio je ukupno 38. za crveno-bijele.

Prije utakmice upriličen je minut ćutanja u čast pokojnog velikana srpske košarke – Dejana Milojevića.

Zvezdu očekuju dva veoma bitna duela u predstojećoj sedmici. Prvo će Sferopulosov tim u četvrtak u Berlinu gostovati Albi, a potom tri dana kasnije u „vječitom derbiju“ u ABA ligi igra protiv Partizana. FMP sledeću utakmicu igra za osam dana – „panteri“ će gostovati Splitu.