Crna Gora, odnosno Vlada Crne Gore nije zaključila Temeljni ugovor s Vatikanom, nego Svetom stolicom

4

Vlada Crne Gore saopštila je da će Srpska pravoslavna crkva potpisati Temeljni ugovor sa državom Crnom Gorom kojim će se pravno regulisati položaj te vjerske zajednice. Ipak, iako je takav dokument potpisan i sa drugim vjerskim zajednicama, dio javnosti oštro je osudio najavu da će Ugovor potpisati patrijarh srpski Porfirije.

Kritike se, između ostalog, zasnivaju na tome da Crna Gora potpisuje Ugovor sa vjerskom zajednicom iz „strane države“.

Kontaktirali smo sa advokata Vladana Bojića, koji je za naš portal objasnio pravnu pozadinu potpisivanja Ugovora kojim se rješavaju sve nedoumice, ali i opovrgavaju svi navodi medija i pojedinaca koji su pokušali da problematizuju način potpisivanja, ali i sam Ugovor, sa Srpskom pravoslavnom crkvom.

„Crna Gora, odnosno Vlada Crne Gore nije zaključila Temeljni ugovor s Vatikanom, nego Svetom stolicom. S obzirom na sekularnu narav države Crne Gore i odvojenost od vjerskih zajednica, besmisleno je izreći da Crna Gora treba da zaključi Temeljni ugovor s državom Vatikan. Član 14 Ustava Crne Gore predviđa da su vjerske zajednice odvojene od države i ravnopravne i slobodne u vjerskim poslovima. Vlada je 2011/2012. zaključila ugovore sa kanonskim vjerskim zajednicama: Svetom stolicom, Islamskom i Jevrjeskom vjerskom zajednicom.

A država Vatikan postoji od Luteranskog ugovora 1929. (Stato della Città del Vaticano) na teritoriji Italije/grada Rima i najmanja je nezavisna država na svijetu, veličine 1/5 Monaka. U državi Vatikan je sjedište pape, Svete stolice, Državnog sekretarijata i drugih organa Rimokatoličke crkve svojstvenih toj hrišćanskoj vjerskoj zajednici s centralističkom pozicijom kao i nizom osobenosti. Svi subjekti vjerskih zajednica imaju sui generis pravni položaj po prirodi svake kanonske vjerske zajednice. Do novela Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica („Sl. list CG“, br. ​​74/19,​​ 8/21) jedina kanonska pravoslavna vjerska zajednica u Crnoj Gori je bila eksplicitno i neravnopravna i diskriminisana, uz antiustavno miješanje Crne Gore u status, kontinuitet čak tendencija ka uzurpiranju njene imovine kroz falširane preknjižbe.

Član 10 noveliranog Zakona reglementirano je pravo svake vjerske zajednice da s Vladom Crne Gore pitanja od zajedničkog interesa urede Ugovorom. Budući da su ostale vjerske zajednice daleko prije (2012) ugovorima s Vladom regulisale međusobne odnose kojim je zajemčeno daleko širi spektar kanonskih prava čak jemstva imovine i restitucije, pa je jedina kanonska pravoslavna vjerska zajednica i nakon novela Zakona 2021. ostala neravnopravna. I zato je krajnje vrijeme da se i s njom zaključi ugovor i uravnopravi s drugim kanonskim vjerskim zajednicama. Ni manje, ni više. Država Crna Gora, tj. Vlada se nije upuštala ni miješala u ustrojstva drugih kanonskih vjerskih zajednica, pa je aktuelno laičko, tj. svjetovno problematizovanje ko s kim i kako zaključiti ugovor protivustavno.

Jednako i baš onako kako je Vlada Crne Gore prihvatila osobenosti drugih kanonskih vjerskih zajednica, neustavno i protivpravno je aktuelno miješanje partija i drugih faktora iz zone svjetovne vlasti u osobenosti kanonskih pravoslavnih vjerskih zajednica, od kojih je i njen istorijski prefiks, jer je notorno da u kanonskoj normativi pravoslavlja obitavaju ruska, grčka, bugarska, srpska i druge pravoslavne crkve. Mitropolija crnogorsko-primorska uz njene tri eparhije u Crnoj Gori čine nedjeljivo kanonsko jedinstvo u SPC, pa je „propitivanje“ ko će, kad i kako u ime ove jedine kanonske pravoslavne vjerske zajednice zaključiti Temeljni ugovor – unutrašnja stvar te vjerske zajednice u koje Vlada ne bi baš nikako smjela imati upliva, bar zato što nikom nije palo napamet da „propituje“ ko će i kad zaključiti Temeljni ugovor sa Svetom stolicom, tj. Rimokatoličkom vjerskom zajednicom. Zaključujem da se svako treba kretati u okvirima svojih nadležnosti i zajemčenih prava posebno u ovoj osjetljivoj sferi, jer to nalažu opšti civlizacijski propisi i pravila“, naveo je advokat Bojić u izjavi za portal IN4S.

 

4 Comments
  1. Mihailo komentariše

    Nije SPC kriva što su se velikocrnogorski fašisti i narko dileri otcepili 2006 i tako poremetiti dotadašnji pravni poredak, oni koji su se separatistali moraju da garantuju sva prava svima kao i pre separacije

  2. NIKO99 komentariše

    Vatikan je država a Sveta Stolica je naziv vlasti u državi. To je kao Velika Britanija i Njeno Kraljavsko Visočanstvo. Predsjednik Vlade Crne Gore je potpisao sporazum sa Svetom Stolicom. Ne vodim u čemu je problem. Tako će i novi Predsjednik Vlade potisati sporazum sa Patrijarhom koji je vlast u Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi. Jedina razlika je što Katolička Crkva ima svoju državu i zove se Vatikan a Srpska Pravoslavna Crkva nema svoju državu, svoj teritorijalni integritet i stoga sam dokument neće imati formu međudržavnog ugovora. Ovo može biti ugovor između države i vjerske organizacije. Nisam pravnik ali ugovor sa Svetom Stolicom ima daleko jače dejstvo kao međudržavni ugovor nego ugovor sa vjerskom zajednicom koja je ukorporirana u domaće zakonodavstvo pa Srpska Pravoslavna Crkva ne može nikada imati zaštitu međunarodne zajednice kao što to Vatikan može imati.

  3. МЕТОХ komentariše

    U BiH je SPC priznat međunarodni javni pravni subjektivitet a Osnovni/Temeljni ugovor sa SPC ratifikovan. To je notorni podatak, a imate ga i na čuvenom portalu CDM danas. “ Patrijarh Pavle i Safet Halilović, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH su decembra 2007. godine potpisali Osnovni ugovor između SPC i BiH koji je ratifikovan tek 2008. godine jer članovi predsjedništva BiH nisu bili saglasni da li je “SPC međunarodni subjekt”, odnosno zastupali su stanovište da je to crkva sa sjedištem u stranoj zemlji.

    Ipak, “SPC u BiH ima javni i pravni subjektivitet” koji je imala i prije zaključenja ovog ugovora stoji u članu dva, a “BiH priznaje javno i pravno svojstvo pomjesnih crkvenih jedinica i ustanova SPC koje imaju pravni subjektivitet prema Ustavu SPC”.

  4. Rade Zec komentariše

    Ne znam čemu frka oko potpisivanja ugovora crkve Srbije SPC i njenih eparhija u Crnoj Gori !
    Sve je to u redu , samo očekujemo isti takav Ugovor i sa CPC , i onda svako svoje 😁

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.