Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović rekao je da nikoga nije do sada čuo da ima bilo šta protv promjena u tužilaštvu, a modaliteti su stvar diskusije.
On je na današnjoj debati o tužilačkom zakonu kazao da ogromna većina ljudi je konstatovala da su neophodne promjene u tužilaštvu.
„Da bismo do toga došli moramo da idemo kroz zakone“, kazao je Abazović.
Kazao je da se na prethodnoj debati čulo dosta konstruktivnih predloga i da je ostala dilema da u ovoj kompoziciji Tužilačkog savjeta, jedno ili dva mjesta bira iz tijela koje nije direktno vezano za Skupštinu. To je, kako kaže, prihvatljivo.
Profesor Đorđije Blažić rekao je da su Crnoj Gori potrebne promjene u svim institucijama, ne samo u tužilaštvu.
Problem je, kako kaže, u institucijama u svim aspektima, ali uzrok je u ljudima. Navodi da je vrlo jasan ustavni okvir o imenovanju tužilaca.
„Imamo zakonodavni okvir. A mi imamo dva zakona koji regulišu isti organ – SDT… Mi nemamo riješene elementarne statusne stvari, ja ne znam koji status ima Tužilački organ. Je li to organ upravljanja, savjetodavni, nadzorni? Zato mi imamo TS u bestežinskom stanju“, rekao je Blažić.
Problem je, kako je dodao, i struktura Tužilačkog savjeta.
„Jesu li tužioci javni funkcioneri? Mi ovdje imamo ustavni konflikt jer su tužioci nosioci više javnih funkcija“, kaže Blažić i podsjeća da VDT ima tri javne funkcije.
Smatra da je ključni problem ne ovoga, već svih zakona, ko vrši nadzor.
„Otvara se pitanje da mi imamo tužilaštvo koje samo sebe kontroliše… Mnogo toga je pred vama, gospodo, neka vam je Bog u pomoć“, poručio je Blažić.
„Organi neće da rade svoj posao onda prebacuju Vladi i parlamentu da rješavaju problem nečijeg nerada. Bez jasno definisanog nadzora zaboravimo funkcionisanje sistema. Ovo što vi danas radite je nužna mjera da se gasi požar. Ali ne rješavate problem u tužilastvu. Imate deset razloga za razrješenje“, dodao je.
Abazović je odgovorio da je problem mnogo dublji, ali mora se od nečega krenuti.
Vanja Ćalović Marković (MANS) rekla je da je nesporno da vrh tužilaštva mora da ode, ali mora se voditi računa na koji način će to biti regulisano.
Ona je imala primjedbe na način organizovanja javne rasprave, ali i cijeli proces izrade Nacrta za koji se još ne zna ko je predlagač.
„Važnije je da ovaj proces bude legitiman nego da bude brz, iako ja jedva čekam da ovi ljudi odu“, kazala je Ćalović Marković.
Ona je rekla da je najveći problem u tužilaštvu što nema odgovornosti i što niko nije razmatrao konflikt interesa u pravosuđu, čiji predstavnici zapošljavaju cijele svoje porodice.
„Znamo da ovi ljudi moraju da odu, ali vas molim da to uradite u skladu sa standardima, da svi postupci padnu u vodu“, kazala je Ćalović Marković.
Bitno je, kako je istakla, da se ovakve odluke ne donose iza zatvorenih vrata.
„Ovo su konsultacije, ako Vlada bude predlagač, biće organizovana javna rasprava, a ako bude parlament, oni nemaju obavezu… Nije problem da se sačeka i šest mjeseci. Ali, ovdje svi nesto čekaju, ta inertnost nas neće nigdje povesti“, kazao je Abazović.
